Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Arabasal Mevzular

Arabasal mevzular arabalar hakkinda bir cok bilgi edinebileceginiz essiz bir blog turudur. İcerisinde haberler, teknik bilgiler, arabasal mevzular ve nice icerikler barindiran otomobil ve araba hakkinda bilgi edinmek icin gezinebileceginiz bir blogtur. Abone olup bizi takip edebilir ve istediginiz konulara dilediginizce yorum birakabilirsiniz.

http://arabasal.com

http://arabasal.com
http://arabasal.com

Eğer ki sizlerde sıfır kilometre bir araç alacaksanız bunun üzerine dikkat etmeniz gereken o kadar konu var ki. Elbette ki insanlar sıfır araç alırlarken farklı amaç ve ihtiyaç durumlarına göre hareket edeceklerdir. Kimi yakıtı ön plana koyar kimi konforu kimisi ucuz parçasının olmasını koyar.

Öncelikle bu konuda karar verdiğinize göre ikinci aşamada aracınızı hangi amaçlar için ve hangi bölgede kullanacağınızı belirlemelisiniz. Bunları belirledikten sonra artık marka model bakmaya başlayabilirsiniz.

araziye göre araba
Aracınızı Nerede Kullanacaksınız ?
En başta yapmanız gereken olay aracın nerede ve ne amaçla kullanılacağını saptamak olmalıdır. Piyasada aslında birbirine o kadar çok benzer araçlar var ki bunlara dikkatlice baktığımızda farklı amaçlar için yapıldıklarını görmemiz mümkün. Arazi yapısına göre ayrılabilen modeller , yakıt konusunda ayrılabilen modeller , konfor konusunda ayrılabilen modelleri , şehir içi şehir dışı arabası yani uzun yol mu gidilecek yoksa kısa yol mu ? ve bunun gibi bir çok kriteri belirlemeyi unutmayınız.

araç piyasa
Araçların Piyasa Araştırması Yapılmalı
İlk başta konuştuğumuz ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra ön önemli olan şey piyasa araştırması yapmanızdır. Markadan önce yapacağınız seçimin ihtiyaçlarınızı ne kadar karşılayacağını belirleyin. Daha sonrasında ise benzer özelliklerdeki araçları sıralayarak en iyi f/p ( fiyat ve performans ) aracınızı belirleyerek sizin için en uyumlu aracı seçebilirsiniz.

araç test sürüş
Arabayı Almadan Test Sürüşü Yapmalısınız
Diğer kriterlerimizden biride elbette ki aracın kullanım kolaylığı ve fonksiyonel olabilmesidir. İşte tamda bu yüzden aracınızı almadan önce test edip sürmeniz oldukça önem arz etmektedir. Aracınızı alırken belirlenen bölgelerde elbette test sürüşü yapabilirsiniz ve bu şekilde aracın size uyumlu olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz.

araba far
Arabayı Almadan Önce Tanımak Lazım
Arabanızın markasını modelini ilk defa tercih ediyorsanız özellikle öğrenmeniz gereken temel fonksiyonları vardır.

1- ) Vites
Şu an güncel kullanımı itibari en çok bilinen vites modeli manuel vitestir. Bunun yanında ikinci sırada ise otomatik vites DSG şanzımanlar vardır.

2-) Far ve Sinyaller
Elbette farlar kullanım amacı olarak ne kadar aydınlatıcı olarak kullanılsalar da uyarıcı özellikleri olduğu da bilinmektedir. Normalde kullanımı gece olan farlar gündüzde aracınızın fark edilmesi ve görünürlüğün artması içinde kullanılmaktadır. Diğer başlığımız olan sinyaller ise elbette ki bizlere manevra yaparken ve hareketlerimizi bildirirken trafikteki diğer sürücüleri uyarmamızı sağlayan temel fonksiyondur.

3-) Ön Konsol
Alacağınız arabanın ise ön panelinde navigasyon cihazı , klima , kalorifer sistemi , sisler , radyo, gösterge paneli gibi her arabada farklı detaylar şeklinde önümüze çıkabilecek tasarımları mevcuttur.

Arabanızı Kontrol Etmelisiniz

http://arabasal.com
Aracınızın temel özellikler gibi faslını geçtiğimizde diğer bir adım olarak önümüze aracımızı kontrol etmek geliyor. Aracınızda trafik-ilkyardım seti, yedek lastik, kriko, paspas, bijon anahtarı, çeki demiri, kriko, araç faturası, garanti belgesi ve kullanım kılavuzun olup olmadığını mutlaka ama mutlaka kontrol etmelisiniz.

Olur olmaz demeyin arabanız nakliyat edilirken hasara uğrayabilmektedir. İşte tamda bu gibi durumlarda arabanızı almadan önce iyice inceleyin ki daha sonra oluşan hasarı fark etmek geç olabilir. En son adım olarak da arabanızın şasi numarası ile ruhsatınızdaki şasi numarasının eşleşip eşleşmediğine, aracınızın model yılının doğru olduğunu bakarak kontrol etmelisiniz.

İndirim ve Fırsatları Kaçırmayın
İlk önce arabanızı almadan diğer bayilere gidip kampanya fiyat karşılaştırması yapmanız şart. Size sunacakları indirim, fırsat ve kampanyaları kaçırmamanızı tavsiye ederim. Özellikle firmalar özel günler olsun yıl sonuna doğru olsun inanılmaz fırsatlarla kullanıcılara araba sunuyor. Eğer ki bu şekilde avantajlı araç alımı yapmak istiyorsanız elbette ki indirim ve fırsatları kaçırmamalısınız.

Arabanızın Ek Masrafları Nelerdir ?
Araba almadan önce elbette bilmeniz gereken konulardan biriside aldıktan itibaren size ne gibi bir ek masraf çıkaracağıdır.

1-) Araç Muayenesi
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi ile birlikte yapılan araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz taşıtların yolcu ve trafik güvenliğine uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesidir. Araç muayenesin temel amacı araba kullanıcıların araçlarının eksiklerini gidererek kazaların önüne geçebilmektir.

2-) Trafik Sigortası
Trafik sigortası zorunlu bir sigortadır tüm araç sahiplerinin türü ne olursan olsun her yıl yapmak zorunda olduğu sigortadır. Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın hasarlarının karşılanmasını sağlar.

3-) Kasko
Her aracın yaptırmasının zorunlu olmadığı genelde 10 yıllık ve üstü araçlara çıkmayan hasarlı kazaya karıştığınızda trafik sigortası nasıl karşı tarafın hasarını karşılıyorsa kaskonuzda sizin hasarınızı karşılar. Ve ayrıyeten aracınızın hasar görmesi durumunda yanma , sel felaketi, çalınma gibi durumlarda da hasarınızı karşılamaktadır.

araba yakıt
Arabanın Yakıt Tüketimi
Özellikle ülkemizdeki yakıt fiyat politikalarını göz önüne aldığımızda arabanın yakıt tasarruflu olması büyük önceliklerimiz arasında olmalıdır. Aracınız benzin mi dizel mi olacak ? Araç ne kadar yakıt tasarrufu yapıyor ? Benzinli ise lpg uyumlu mu? gibi sorular sizin yakıt üzerine düşünmenizi sağlamalı.

otomobil_vergisi_arac_vergisi
Arabanızın Vergisi Ne Kadar
Araçlardan alınan vergiler yaşı ile birlikte aracınızın motor hacmine göre alınmaktadır. Özellikle sıfır model arabalar yüksek motor hacmine de sahipse vergi olarak yüksek rakamlara sahip olabilmektedir.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir