Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Araç proje

TSE, araç projeleri internet üzerinden, TSE 360 sistemine yetkili makine mühendislerimiz tarafından yüklenir ve yapılan tüm işlemler bu sistem üzerinden dijital ortamda yapılır. Dijital evrakların tamamı resmi ve devlet kontrolündedir. Bu sebeple tüm illere hızlı ve güvenli bir şekilde proje yapabilmekteyiz.

Hizmetlerimiz

 • KARAYOLU UYGUNLUK BELGESİ
 • PANELVAN ARAÇLARA KOLTUK EKLEME PROJESİ
 • MOTORLU KARAVAN PROJESİ
 • RUHSATA KOLTUK İŞLETME PROJESİ
 • OKUL TAŞITINA DÖNÜŞÜM PROJESİ
 • OKUL TAŞITI İPTAL PROJESİ
 • OTOBÜSTEN MİNİBÜSE DÖŞÜNÜM PROJESİ
 • MİNİBÜSTEN KAMYONETE DÖNÜŞÜM PROJESİ
 • OTO KURTARMA – DÖNÜŞÜM PROJESİ
 • ENGELLİ ARACI TADİLAT – APARAT PROJESİ
 • ENGELLİ ARACI İPTAL / SÖKÜM PROJESİ
 • AÇIK/KAPALI KASA DEĞİŞİM PROJESİ
 • MEŞRUBAT KASA PROJESİ
 • AHŞAP KASA – SAC KASA PROJESİ
 • TENTE- BRANDA PROJESİ
 • ÇEKİ DEMİRİ PROJESİ
 • LPG SÖKÜM PROJESİ
 • FRİGORİFİK KASA PROJESİ
 • SÜRÜCÜ KURSU ARAÇ PROJESİ
 • ARAÇ MOTOR DEĞİŞİKLİĞİ PROJESİ
 • TRAKTÖR KABİN SÖKÜM PROJESİ
 • MOTORSİKLET TAŞIMA KUTUSU (TOPCASE RUHSATA İŞLETME) PROJESİ
 • AZAMİ YÜKLÜ AĞIRLIK PROJESİ
 • TÜV-TÜRK MUAYENEDE ARAÇ AĞIRLIĞI PROJESİ
 • DAMPER KASA PROJESİ
 • OTOMOBİLİ MİNÜBÜSE ÇEVİRME PROJESİ
 • MOTOSİKLET YAN SEPET SERİ TADİLAT PROJESİ
 • VOLKSWAGEN CARAVELLE OTOMOBİLE DÖNÜŞÜM PROJESİ
 • MİNİBÜSÜ OTOMOBİLE ÇEVİRME DÖNÜŞÜM PROJESİ
 • ARAÇ / KAMYONET TENTE RUHSATA İŞLETME PROJESİ
 • ARAÇ PROJE ÇİZİMİ FİYATLARI 2023
 • Gönderen Adı: Araç proje
 • Gönderen E-postası: info@aracprojecim.com
 • Gönderen URL’si: https://aracprojecim.com
 • http://www.konyaaracmultimedya.com.tr
   

  Karavan Projesi
  Karavan dönüşümlerinde otobüs veya minibüsün karayollarında seyredebilmesi ve karavan statüsüne kavuşması için yeterli şartları karşılayıp araç proje mühendisi tarafından çizilen projeye karavan projesi denir.

  Karavan Projesi Nasıl Yapılır?
  Karavan nedir : Karayolları trafik yönetmeliği 3.maddesinde yer alan en az aşağıdaki ekipmanları kapsayan yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.

  karavna-projesi

  KARAVAN RUHSATA NASIL İŞLETİLİR?
  Karavan Projesi Çizimi ve Karavanı Ruhsata işletme 2023 yılına göre süreçleri
  Karavan proje çizimi aşamaları sırasıyla;

  Öncelikle karavan projesi yapılabilmesi için aracın içinin yapılmış, bitmiş olması gerekmektedir.
  Karavan ekipmanlarının sabit, güvenli ve size söylediğimiz şartları sağlandıktan sonra projesini yetkili ve belgeli mühendislerimiz dikkatlice çiziyor.
  Çizilen proje TSE sistemine yüklenerek yasal prosedür işlemleri tarafımızca başlatılıyor.
  Karavanınız ile size almış olduğumuz TSE Randevu günü ve saatinde TSE Araç kontrol merkezinde TSE memurları tarafından karavanınız, sisteme yüklediğimiz projeniz ile birlikte kontrol ediliyor. Projeniz onaylandıktan sonra proje ile ilgili bir işleminiz bu süreçten sonra bitiyor.
  Proje onayından sonra TÜVTÜRK Araç tadilat muayenesini alıp araç muayene istasyonuna başvuru yapılarak 1130 TL TÜVTÜRK’e karavan araç tadilat muayenesi için ücret vererek TÜVTÜRK muayenesine giriyorsunuz. Burada egzoz muayenesi de sizden istenmekte. Ayrıca Karavan egzoz muayenesi de yaptırıp muayene işlemlerini tamamlıyorsunuz. (proje tarihinden önce yapılan egzoz muayeneleri geçeli değildir.)
  TÜVTÜRK muayenesinden sonra, araç ruhsatı, motorlu karavan projeniz ve TÜVTÜRK muayene evraklarınız ile en yakın notere gidip aracınızı ruhsata işletiyorsunuz. Karavanınız Araç sınıfı M1 olarak araç gövde tipi SA olarak, kullanım tarzı yolcu nakli olmasına dikkat edilmelidir.
  Ruhsat işlemleriniz bittikten sonra maliyeye araç ruhsatınız ve motorlu karavan projeniz ile birlikte nakil vasıtaları vergi dairelerine başvuru yaparak aracınızın muhakkak motorlu karavan kaydını yaptırın. Çünkü aracınız maliyede sınıfı M1 değil M2 veya N1 sınıfı gözükmekte (aracınızın projeden önceki sınıfı ne ise o gözükür) ileride sıkıntı yaşamamız ve ceza almamanız için maliye işlerini yaptırmanız sizin için en iyisi olacaktır.
  Aracınızın 5 yaşından büyük olmasına dikkat edin çünkü 5 yaşından küçük araçlara ÖTV Çıkmakta bu hususa dikkat etmelisiniz.
  Karavan ruhsatı almanın avantajı muayene bakımından hiçbir sorun çekmeden muayene girip rahat etmeniz.
  Tüm süreçleri şeffaf şekilde anlatmaya çalıştık aklınıza takılan herşey için bizi çekinmeden arayabilirsiniz. Karavan işi ciddi bir iştir. Tecrübeli mühendislerimize güvenebilirsiniz.
  📞 0535 256 44 73
  Motorlu karavan projelerimizden paylaşmaya izin aldığımız projelerin araç için fotoğraflarını fikir edinebilmek için isteyebilirsiniz.

  MOTORLU KARAVAN ŞARTLARI
  karavan-projesi-çizimi

  Karavan yapılabilmesi için araç içerisinde bulunması gereken azami şartlar vardır. Bunlar yatak, masa ve yemek pişirme yerlerinin olmasıdır. Bu şartları sağlayabilecek, midibüs, minibüs, otobüs, panelvan kamyonet gibi araçlar yapılabilir. Azami yüklü ağırlığını geçmeyecek şekilde tasarım yapılıp, koltuk sayıları 9’u geçmeyecek şekilde yapılabilir. Araç içindeki koltuk bağlantılarının aynı şekilde kalması en önemli nokta.

  1. Koltuklar ve masa

  2. Koltuklardan dönüştürülecek uyku yatağı

  3. Yemek pişirme imkanları

  4. Depolama/saklama imkanları

  Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir, ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde olabilir. Koltukların sabit olması gerekmektedir. Yemek pişirme imkanının zorunlu olmasından dolayı ocağa ihtiyaç vardır, ancak ocak sabit olmalı portatif ocaklar kabul edilmemektedir.

  Motorlu karavana tadilat projeleri için belirleyici olan aracınızın kategorisinden ziyade yönetmeliklerde tanımlı minimum gereksinimleri sağlayacak yeterli alana sahip olmasıdır.

  Panelvan kamyon veya kamyonet, M2 kategorisi minibüs, M3 kategorisi otobüs, N1, şasi kamyonet N2, N3 kategorisi şasi kamyonlar yönetmeliklere uygun tadilat ve karavan projesi ile M1 kategorisi SA motorlu karavana tadil olabilir.

  Bir aracın karavan olarak tescile edilebilmesi araçta bulunması gereken minimum gereksinim aşağıda sıralanmıştır.

  (i) Koltuklar ve masa,

  (ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,

  (iii) Yemek pişirme imkanları,

  (iv) Depolama/Saklama imkanları.

  Bu ekipmanlar; oturma bölümüne sabit olarak monte edilir ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

  KARAVAN İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?
  Öncelikle aracınızın karavan haline dönüştürmeniz gerekmektedir. Sonrasında yapılan bu karavan tadilatı ARAÇPROJECİM EKİBİ OLARAK tarafımızdan projelendirilerek TSE’ye sunulması gereklidir. Proje sunulduktan sonra TSE veya AKM’ lerce araç kontrol edilir. TSE’den tadilatın “AİTM Münferit Tadilat Araç Uygunluk Belgesi” alındığında önce araç muayenesi yaptırılır, sonra tescil işlemi için herhangi bir noterliğe giderek ruhsat değişikliği yapılır.

  *Tüm illerde TSE AKM merkezleri mevcut. Sizleri süreç süreç yönlendirmekteyiz. Karavan projesi konusunda tüm ekibimiz öncelikli olarak sizlere destek vermektedir.

  karavan-proje-dönüşüm

  Minimum gereklerin yanı sıra araçta opsiyon olarak tercih edilebilecek elektrikli cihazların (TV, Buzdolabı, vs) bulunması halinde bu cihazların enerjiyi harici kaynaktan alması (Güneş enerjisi, Harici akü, Şebeke elektriği vb) veya EMC (Elektro Manyetik Uyumluluk) belgeli cihazların kullanılması gerekmektedir.

  Şasi araçların bir üst yapı ile karavana tadil olması halinde araca montajı yapılacak aydınlatmaların E belgeli olması gerekmektedir.

  Karavana tadil edeceğiniz aracın şoför+2 veya şoför+1 koltuklu panelvan araç olması halinde, aracınızın koltuk sayısını arttırmak istiyorsanız.

  İlave edeceğiniz koltukların,

  Koltuk mukavemeti ECE-R 17

  Emniyet kemeri bağlantıları ECE-R 14

  Emniyet kemerleri ECE-R 16

  regülasyonlarına uygunluğunun aksam tip onay belgeleri ve/veya teknik servis raporları ile tevsik edilmesi gerekmektedir

  ÖNEMLİ BİR NOKTA
  Şoför +2 koltuklu aracınızın Şoför+1 koltuklu araca tadil etmeniz 2 li koltuğu söküp tekli koltuk takmış olmanızdan ötürü koltuk montajı olarak değerlendirilmektedir.

  M2-M3 kategorisi araçlarınızın karavana tadil projelerinde aracın orijinal koltuklarının söküp takma işlemi yapılmadan kullanılması ve aracın yapısının uygunluğu halinde şoför+8 koltuğa kadar tescil edilebilir.

  Burada M1 kategorisi araçların maksimum 8+1 koltuklu olabileceği ve aracın yapısının karavan ekipmanları ile birlikte kaç koltuk bulundurabileceği belirleyicidir.

  Şu şekilde örneklendirebiliriz;
  44 koltuklu M3 kategorisi bir otobüsü karavana tadil edilmesi işleminden araç hem şoför +8 koltuk hem de karavan ekipmanları için yeterli alana tadil olacaktır.
  17 koltuklu M2 kategorisi minibüs bir aracın kullanılması haline aracın ön bölümünde ki yolcu ve şoför bölümü haricinde ki alanda karavan ekipmanları ile birlikte ancak 2 yada 3 koltuk olacak şekilde alan kalacaktır.
  Yasal olarak hangi tip araçlar motorlu karavan yapımına uygundur?
  Şasi Kamyonetler, Panelvan Kamyonetler, M2, M3 kategorisi Minibüs ve Otobüsler AİTM de ve MARTOY de belirtilen şartları sağlaması halinde karavan araç projesi yapılarak M1 kategorisi motorlu karavana tadil edilebilir

  5 yaşından küçük ticari araçlar motorlu karavana dönüşebilir mi?
  Teknik olarak bu uygulamanın önünde bir engel yoktur. Ancak 5 yaşından küçük ticari araçlar özel kullanım amaçlı motorlu karavana dönüştüğünde fatura bedeli üzerinden ÖTV tahakkuk ettirilir. 5 yaşından büyük araçlar ÖTV’den muaftır.

  KARAVAN PROJESİ FİYATLARI 2023
  Karavan dizaynı ile projesi birlikte yürütülen doğru bilgiye ve iyi mühendisliğe dayanan iki önemli faktördür. Karavan projesi fiyatları 2023 yılına ve yıllara göre farklılık gösterse de araçprojecim ekibi olarak karavan projelerinde en uygun fiyatı vermekteyiz. Karavan hayali kuran araç sahipleri için en önemli faktör karavan içi güvenlik ve sizin konforunuz. Karavan projesinde en uygun teklifi almak için lütfen bizi arayın. 📞 0535 256 44 73

  karavan-projesi-fiyatları-2022

  MOTOKARAVAN HANGİ SINIF EHLİYET İLE KULLANILIR?
  Karavan yapmak için aldığınız araç Fiat Ducato, Mercedes Sprinter, ve benzeri araçların içerisine eklediklerinizle birlikte toplamdaki ağırlığı 3500 KG aşmadığı sürece B sınıfı ehliyetinizle kullanabilirsiniz. Azami yükleri 3500 kilogramın üstünde olan ve yük taşımalarda kullanılan araçlar mevzuatta kamyon olarak geçiyor ve B sınıfı ile değil C sınıfı ehliyet ile kullanılabilir. Kısacası motokaravan kullanmak için ekstra bir ehliyet sınıfı edinmeye ihtiyacınız yok B yeterli oluyor.

  Motokaravanlar’da yüklü ağırlığı 3500 KG geçmeyen araçları B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.
  Çekme karavanlarda ise yüklü ağırlığı 750 kilogramın altında olanları çekmek için B, C, D sınıfı ehliyetler yeterli olmaktadır. Yani 750 KG altı karavan ehliyet diye birşey bulunmamaktadır.
  750 kilogram üzeri bir çekme karavanı aracınızla kullanmak istiyorsanız kullanacağınız taşıta göre BE, CE, DE ehliyetlere sahip olmanız gerekiyor.

  KARAVAN EHLİYETİ (römork ehliyeti – BE sınıfı) Motokaravanlar için sahip olmanız gereken ehliyet, kullanacağınız aracın yolcu kapasitesi ve ağırlığına göre değişirken; çekme karavan çeken bir araç kullanabilmeniz için karavan ehliyeti (römork ehliyeti – BE sınıfı) almanız gerekir.
  Otomobiliniz ile Karavan ya da römork çekebilmeniz için aracınızda bir çeki demiri bulunmalı ve bu çeki demirinin araç tescil belgenize (ruhsat) işlenmiş olması gerekir.

  Römork ya da karavanınızın yüklü ağırlığı 750 kg’ın üzerinde ise otomobil (B sınıfı) ehliyetinizin olması yeterli değildir. Bunun için karavan ehliyeti olarak da bilinen Römork çekme ehliyeti (BE sınıfı) almanız gerekir.

  Ehliyeti olmayan birinin BE sınıfı ehliyet alabilmesi için öncelikle B sınıfı ehliyet alması gerekir.

  BE sınıfı ehliyet aldığınızda 750 kg altında ya da üzerinde O1 ve O2 sınıfı bütün römorkları, çekme karavanları çeki demiri olan otomobil veya kamyonetiniz ile çekebilirsiniz.

  BE sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almış olmanız gerekiyor.

  Direksiyon sınavında ise sizden otomobil ehliyeti alanlardan istenilenlerin aynılarını arkasına çeki demiri takılı römorklu bir otomobil ile yapmanız isteniyor. BE sınıfı ehliyet almak için yapılan direksiyon sınavında, otomobil direksiyon sınavından farklı olarak geri L manevra yapılmıyor. Yine direksiyon sınavı sırasında geri geri park etme işleminin yapılışı otomobil sınavına göre farklılıklar içeriyor.

  Motokaravanlarda yüklü ağırlığı 3500 kilogramı geçmeyen araçları B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz. Çekme karavanlarda ise yüklü ağırlığı 750 kilogramın altında olanları çekmek için B, C, D sınıfı ehliyetler yeterli olmaktadır. Yani 750 kg altı karavan ehliyet diye bir şey bulunmamaktadır.

  750 kilogram üzeri bir çekme karavanı aracınızla kullanmak istiyorsanız kullanacağınız taşıta göre BE, CE, DE ehliyetlere sahip olmanız gerekiyor.

  30 gün içinde araç projesi yaptırılıp tescil kuruluşuna bildirilmeyen tadilat ve montajlara 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunu 32/1 maddesi gereği para cezası yazılmaktadır.

  Sormak istediğiniz danışmak istediğiniz bütün sorularınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

  İLETİŞİM:

   

  📞 0535 256 44 73
  Mustafa GEZEKÇİOĞLU
  Yetkili Makine Mühendisi

  Etiketler:

  karavan projesi, karavan projesi yaptırmak istiyorum, karavan projesi nasıl yapılır, karavan dönüşümü projesi, karavana dönüşüm projesi, karavan projesi, motokaravan projesi, karavan projesi çizdirmek 2023, karavan projesi fiyatları 2023, karavan proje çizimi maliyetleri, istanbul karavan projesi, adana karavan projesi, istanbul karavan projesi çizen firmalar, adana karavan projesi çizen firmalar, çankırı karavan projesi, kamyoneti karavana çevirme, otobüsü karavan yapmak, karavan projesi fiyatları 2023, ankara karavan projesi, antalya karavan projesi, izmir karavan projesi, mersin karavan projesi, karavan çizimi fiyatları, karavan çizimi, karavan proje çizimi, karavan projesi hakkında bilgiler, karavan blog, istanbul karavan projeleri, karavan projesi çizen firmalar, karavan projesi nasıl çizdirilir, karavan ruhsatı alma, karavanı ruhsata işletme 2023, karavan istanbul, karavan proje firmaları, karavan projesi çizimi 2023, karavan ruhsatı hakkında bilgi, adana karavan proje, mersin karavan projesi, izmir karavan proje çizimi, ankara karavan proje çizimi, ankara karavan proje mühendisi, karavan projesi, karavan araç projesi, karavan projesi 2023

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “Araç proje”