Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Askan Makina Mühendislik

Askan Mühendislik, Avrupa menşeli Sfero ve Pik döküm ürünlerini özel ölçü ve ebatlarda sunarak sektördeki lider konumunu koruyor.

Geniş ürün yelpazesi ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla öne çıkan Askan Makina Mühendislik firması, yüksek kaliteli ürünler üretme kabiliyetiyle biliniyor.

Deneyimli ekip ve teknolojik yetkinlik sayesinde Sfero döküm (GGG40 ve GGG50) ile Pik döküm, özellikle mukavemet, dayanıklılık ve aşınma direnci gerektiren uygulamalar için çözüm sunuyor.

Müşteriye özel yaklaşımı, projelerin gereksinimlerine uygun çözümler üretme esnekliği sağlıyor.

Kalite taahhüdü kapsamında Avrupa menşeli ürünler satan firma, titiz kalite kontrol süreçleriyle güvenilir ve yüksek performanslı ürünler sunuyor.

Askan Mühendislik, sektördeki liderliğini, değer odaklı yaklaşımı ve güvenilir ürünleriyle elde etti. Yenilikçi tutumuyla sektörde öncü rolünü sürdürmeyi ve müşteri ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamayı hedefliyor.

 • Gönderen Adı: Samet Kandemir
 • Gönderen E-postası: info@askanmakina.com.tr
 • Gönderen URL’si: https://www.sferopikdokum.com
 • Askan Makina Mühendislik
  Askan Makina Mühendislik

  PİK DÖKÜM SATIŞI ASKAN MAKİNA
  Anasayfa » Pik Döküm
  Pik döküm yüksek karbon oranı azaltılarak hususi olarak hazırlanmış sıvı metalin üzerine uygulanan veya spesifik bir kalıba boşaltılan yüksek ısılı fırın yardımıyla hazırlanılır. Bir demir dökme tipi olarak bilinir ve aynı zamanda lif (lamel) grafitli dökme demir ya da kır dökme demir olarak da bilinir. Çelik üretim aşamalarından önceki ilk ürün olan bu hammadde, günümüzde çok sayıda sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanıldığı alanlara göre sınıfları da değişiklik gösterir.

  Pik
  Döküm Malzeme Sipariş Vermek için LÜTFEN TIKLAYINIZ.

  Pik Döküm Satışı ASKAN MAKİNA 1
  İçerisinde yüzde 4 gibi yüksek oranlı karbon yer alır. Daha sonra farklı yöntemler kullanılarak karbon oranı istenen şekilde azaltılır ve ingot halinde dökümü sağlanır. İngot, temel olarak eritilip kalıba dökülme ve bu sayede şekillendirme anlamına gelmektedir. Ham dökme demir de olarak bilinir. Kupol ocakları, sahip olduğu özellikler sayesinde pik dökümü için ideal olarak nitelendirilir.

  Pik Döküm Çeşitleri Nelerdir?
  Pik döküm malzeme mühendisliğinde lamel grafitli dökme demir ve kır dökme demir isimleriyle de bilinir. Dökme demir ve çelik üretimlerinde imalat aşamasından önceki ilk ürün olan pik döküm pek çok iş sahasında öncelikli olarak yer almaktadır. Sahip olduğu mükemmel özelliklere göre faklılık gösteren pik döküm çeşitlerini GG 25 ve GG 30 olarak sıralamak mümkündür.

  GG 25 Pik Döküm
  GG25 pik döküm sıklıkla kullanılan dökme demir çeşitlerinden birisidir. Yüksek mukavemet kabiliyetiyle bilenen bu türün aşınma dayanımı da oldukça yüksektir. İyi işlenebilir olması onu sektörde çok tercih edilen bir malzeme haline getirmektedir. İdeal seviyedeki gerilim oranının yanı sıra ince bir yapısı vardır. Bu sebeple GG25 pik döküm diğer dökme demir çeşitlerinin aksine ısıl işleme maruz kalmaya uygun değildir. Bu pik demir türü için ısıl işlem tavsiye edilmemektedir.

  Yüksek mukavemet özelliğine sahip olması sayesinde bu alaşım yüksek düzeyde dayanıklılık özelliği sergiler. Dış etkenlere karşı dirençli yapısı paslanmaz, çürümez ve yanmaz özelliktedir. Katı madde drenejı gözetildiğinde en çok aranılan malzeme olduğu söylenebilir.

  GG 25 Pik Dökümün Özellikleri Nelerdir?
  Üstün kalitede yüzeye sahip olmak istenildiğinde tercih edilen bir demir alaşımıdır. Yüksek basınç direncine sahip bir yapısı vardır. 2mm et kalınlığında 620 Bar kadar direnç gösterir. Çekme mukavemeti değeri 250N/mm2 olmaktadır. Akma mukavametinin ise 0,01 163N/mm2 olduğu gözlemlenir. 180 ile 220 HB aralığında sertlik oranına sahiptir. Elastik katsayısı 120N/mm2 değerindedir. Yorgunluk sınırı milimetre karede 115 N şeklindedir. Termal genişleme katsayısının ise 1 milimetre karede 20-100 C 11,10 – 6 / m C olduğu görülmektedir.

  GG 25 Pik Döküm Kullanım Alanları
  GG 25 pik dökümün kullanım alanı çeşitlilik göstermektedir. Haddelenmiş çubuklar, kamyon ve römork parçaları, otomobil parça imalatı ve braket üretimi gibi iş sahalarında GG25 pik döküm çeşidini görmek mümkündür.

  Pik Döküm Satışı ASKAN MAKİNA 2
  Pik Dökümün Kullanım Alanları
  Kullanıcılara sağlandığı avantajlar sayesinde çok sayıda sektörde öncelikli olarak tercih edilir. Özellikle yüksek darbe mukavemetine sahip olması, sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü ile bilinir. Bu nedenle inşaat sanayisinin vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Uzun yıllardır inşaatlarda kullanılan bu hammadde, sanayi şartlarında da revaçtadır. Ses sönümlemesinin yüksek olması bu dökme türünün kullanıldığı inşaatlarda, yalıtımın da istenen seviyeye ulaşmasında rol oynar.

  Pik Dökümün Özellikleri
  Özellikleri, kolay bir şekilde işlenebilmesi ve dayanıklı olması onu, şantiye koşulları için ideal hale getirir. Borularda da kullanılır. Hem malzemeye şekil vermenin ve işlemenin pratik olması hem de maliyetlerinin çok fazla olmaması borular için pik döküm seçeneğini verimli kılar. Genleşme miktarı standart bir boru için pik döküm ile birlikte 100 derece santigrat için 3 milimetre olmaktadır. Sentetik malzemeler kullanıldığında bu genleşme yaklaşık 10 kat daha fazla olmaktadır.

  Pik Dökümün Avantajları Nelerdir?
  Sağladığı avantajlar ile birlikte çok çeşitlidir. Öncelikli olarak dayanıklı ve sağlam olması, gönül rahatlığı ile inşaatlarda kullanılabilmesine imkan tanır. Bununla birlikte paslanma ve çürüme ihtimali de çok düşüktür, yıllar boyunca ilk günkü verimliliğini muhafaza eder. Yangına ve yanmaya karşı da dayanıklıdır. Dolayısıyla sanayi sektörünün vazgeçilmez malzemelerinden biri haline gelmiştir.

  Çevresel faktörlere ve dış etkenlere büyük ölçüde dayanabilmesi, bu sayede aşınmaya karşı da ileri seviyede dirençli olması bu hammaddeden alınacak faydayı arttırır. İçerisinde demir ve karbon alaşımları yer alır. Bu sayede sfero döküm gibi son derece dayanıklı ürünler elde edilir. Boru benzeri yapılar, tabiatı gereği kolaylıkla kesilebilir ve şekillendirilebilir. Böylelikle istenen şekil ve uzunluklara kolaylıkla getirilir.

  Pik Dökümün Tarihçesi
  Demir dökümünün tarihi milattan öncesine dayanır. Bununla birlikte sanat olarak icra edilmesinin Avrupa’da 15. Yüzyılı bulduğu düşünülmektedir. Eritilen demir, bir kanal ve kenara açılan çok sayıdaki yol şeklindeki kalıba dökülür ve şekil verilirdi. Bu nedenle orta çıkan yavrularını besleyen domuz görünümüne istinaden pig (domuz) döküm olarak adlandırılmıştır. Döküme verilen isim yıllar içerisinde Pik döküm halini almıştır.

  Son 40 sene içerisinde daha çok yaygınlaşmış ve sahip olduğu özellikler ile birlikte onlarca sektörde tercih edilir hale gelmiştir. Türkiye’de de son derece yaygındır. Yüksek performanslı kelepçe ve bağlantı elemanları bu sayede üretilir, inşaat sanayisine sağladığı faydaları kullanarak dış etkilere karşı ileri seviye mukavemet elde eder. Hızlı ve basit bir şekilde tatbik edilebilmesi de önemli özellikler arasında yer alır.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir