Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Canlihdmacizle.net Burak Göktürk Gürkan

Canlihdmacizle.net Burak Göktürk Gürkan Futbol maçlarını canlı yayınla izlemek ve kupon yaptığınız futbol karşılaşmalarını kesintisiz olarak takip etmek için

  • Gönderenin Adı: Burak Göktürk Gürkan
  • Gönderenin E-postası: fatihpolat8101@gmail.com
  • Gönderen URL’si: https://www.canlihdmacizle.net/

 

https://www.canlihdmacizle.net/
https://www.canlihdmacizle.net/

Avustralya’nın koalaları artık resmen ‘tehlikede’
15 Şubat 2022 admin
Avustralya, geçen Cuma günü doğu kıyılarının çoğunda koalaları resmen “tehlike altında” bir tür olarak listeledi ve masum görünümlü, sevimli ve ikonik keseliler arazi temizleme, orman yangınları, madencilik, zayıf çevre yasaları, kuraklık ve hastalıkların etkisinden kurtulma mücadelesi verdi. .

Korumacılar, koala popülasyonlarının son yirmi yılda Doğu Avustralya’nın çoğunda düştüğünü ve şimdi yok olma yolunda oldukları konusunda uyardılar.

Çevre Bakanı Sussan Ley, Yeni Güney Galler (NSW), Avustralya Başkent Bölgesi ve Queensland’de onlara daha yüksek düzeyde koruma sağlamak için koala popülasyonlarını “tehlike altında” olarak belirlediğini söyledi. Ülkenin güneydoğusundaki Victoria ve Tazmanya’daki koalalar bu tanımlamadan kurtulmuş gibi görünüyor.

Avustralya’nın eşsiz vahşi yaşamının dünya çapında tanınan bir sembolü olan koala, sadece on yıl önce doğu kıyısında “savunmasız” olarak listelenmişti.

Bakan, “Koalaları korumak için eşi görülmemiş bir adım atıyoruz,” dedi ve hükümetin koala yaşam alanlarını korumak ve kurtarmak için son zamanlarda verdiği 50 milyon AU (36 milyon $) taahhüdünün altını çizdi.

Çevreciler koalaların yeni statüsünü memnuniyetle karşıladılar, ancak Avustralya’nın türleri şimdiye kadar korumadaki başarısızlığını kınadılar.

WWF-Avustralya koruma bilimcisi Stuart Blanch, “Koalalar, on yıl içinde listeye alınmama durumundan tehlike altında olma durumuna geçti. Bu şok edici derecede hızlı bir düşüş” dedi.

“Bugünün kararı memnuniyetle karşılanıyor, ancak daha güçlü yasalar ve orman evlerini korumak için arazi sahiplerinin teşvikleri eşlik etmedikçe, koalaların yok olmaya doğru kaymasını engellemeyecek” diye ekledi.

Korumacılar, etkilenen doğu eyaletlerindeki koala popülasyonları hakkında kesin rakamlar vermenin zor olduğunu söyledi.

Ancak bağımsız bir hükümet danışma organı olan Tehdit Altındaki Türler Bilimsel Komitesi tarafından yapılan tahminler, koala sayısının 2001’de 185.000’den 2021’de sadece 92.000’e düştüğünü gösterdi.

Ulusal bir simge
Humane Society International’dan Alexia Wellbelove, Avustralya’nın doğu kıyısındaki koalaların herhangi bir önlem alınmazsa 2050 yılına kadar neslinin tükenebileceğini söyledi.

“Daha fazla (arazi) temizlemeye gücümüz yetmez,” diye ısrar etti.

Avustralya Koruma Vakfı, kendi araştırmasının, federal hükümetin, türlerin on yıl önce savunmasız ilan edilmesinden bu yana 25.000 hektardan fazla koala habitatının temizlenmesini onayladığını gösterdiğini söyledi.

Vakfın Doğa Kampanyası Yöneticisi Basha Stasak, “Avustralya’nın ulusal çevre yasaları o kadar etkisiz ki, Queensland ve NSW’deki koala habitatının devam eden yıkımını durdurmak için çok az şey yaptı, çünkü türler on yıl önce korunuyordu” dedi.

Stasak, “Koalaların neslinin tükenmesi gerekmiyor” dedi.

“Madenler, yeni toplu konutlar, tarım projeleri ve endüstriyel keresteler için evlerinin yıkılmasına izin vermeyi bırakmalıyız.”

Vahşi yaşam kampanya yöneticisi Josey Sharrad, Avustralya’nın koalalarının arazi temizleme, kuraklık, hastalık, araba kazaları ve köpek saldırıları nedeniyle 2019-2020’deki yıkıcı “Kara Yaz” orman yangınlarından önce bile “bıçak kenarında” yaşadığını söyledi. Uluslararası Hayvan Refahı Fonu.

Sharrad, “İşlerin ulusal bir ikonu kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuz noktaya gelmesine asla izin vermemeliydik” dedi.

“Orman yangınları bardağı taşıran son damla oldu. Bu, kritik yaşam alanlarını kalkınma ve arazi temizliğinden korumak ve iklim değişikliğinin etkilerini ciddi şekilde ele almak için Avustralya’ya ve hükümete çok daha hızlı hareket etmeleri için bir uyandırma çağrısı olmalı” diye uyardı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

BENİ KAYDET

İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir