Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Cumhurbaşkanlığı Secim Anketi

cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlere yönelik anket ve güncel haber sitesi

 • Gönderenin Adı: Mahmut pamuk
 • Gönderenin E-postası: pamuk611@gmail.com
 • Gönderen URL’si: https://www.onlinesecimanketi.com
 • https://www.onlinesecimanketi.com
  https://www.onlinesecimanketi.com

  Kamu oyunda erken secim çağrıları yapılıyor, olası erken secim ve secimin zamanında yapılması halinde sizin Cumhur başkanı adayınız kimdir.

  Cumhurbaşkanlığı Seciminde sizce Kim Aday olmalıdır.

  Mansur Yavaş (33%, 4 Oylar)
  Recep Tayyip Erdoğan (17%, 2 Oylar)
  Ekrem İmamoğlu (17%, 2 Oylar)
  Muharrem İnce (17%, 2 Oylar)
  Ali Babacan (8%, 1 Oylar)
  Diğer Adaylar (8%, 1 Oylar)
  Kemal Kılıçdaroğlu (0%, 0 Oylar)
  Meral Akşener (0%, 0 Oylar)
  Ahmet Davutoğlu (0%, 0 Oylar)
  Toplam oy veren: 12

  Oy Ver

  Ekrem İmamoğlu sizce hangi siyasi partiden aday olmalıdır

  CHP
  İYİ PARTİ
  FARKETMEZ

  Sonuçları görüntüle

  Mansur Yavaş sizce hangi siyasi partiden Aday olmalıdır.

  CHP
  İYİ PARTİ
  FARKETMEZ

  Sonuçları görüntüle

  Mhp Ve Akp itifaki bu secimde devam etmeli midir.

  EVET
  HAYIR

  Sonuçları görüntüle

  İyi parti ve Saadet Partisi chp itifikati bu secimde devam etmeli midir.

  EVET
  HAYIR

  Sonuçları görüntüle

  Kategoriler
  GÜNCEL HABERLER
  Vatandaş parlamenter sisteme dönülmesinimi istiyor
  Yazının yazarı
  Yazar pamuk
  Yazı tarihi
  Ocak 24, 2022
  Yorum yokVatandaş parlamenter sisteme dönülmesinimi istiyor
  58 ilde 5 bin 750 kişiyle yapılan 2022’nin ilk anketinde bu sonuç çıktı. Araştırmayı MAK Danışmanlık, 8-17 Ocak tarihleri arasında yaptı. Katılanların % 64’ü parlamenter sisteme dönülmesini istedi. En önemli sorun % 46 ile ekonomi oldu. Onu adalet, ahlaki yozlaşma ve eğitim izledi…

  Ekonomide büyük zamların başladığı ve döviz krizinin yaşandığı dönemde ilk anket sonuçları ortaya çıktı. Ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı % 39.1 (AKP % 31.9, MHP %7.2) olarak hesaplandı. Millet İttifakı’nın iki büyük bileşeninin desteği de % 39.5 (CHP % 24.4 ve İYİ Parti % 15.1) oranında ölçüldü. Ankette HDP’nin oy oranı % 9.3, DEVA Partisi’nin % 3.4, Gelecek Partisi’nin % 2.6, Saadet Partisi’nin % 1.3, Hüdapar’ın % 0.9, BTP’nin % 0.8, YRP’nin % 0.7, Memleket Partisi’nin % 0.5, BBP’nin % 0.5, DP’nin % 0.4 ve TDP’nin % 0.3 çıktı.

  % 40 PARTİ DEĞİŞTİRECEK

  İlk seçimde siyasi dengenin nasıl değişebileceğine ilişkin işaret, “Son 3 yılda iktidara bakış açınız ne yönde değişti” sorusuna verilen yanıtlarda görüldü. Bu soruya katılanların % 46’sı, “Ne olumlu ne olumsuz” karşılığını verirken, % 40’lık bölüm “Olumsuz yönde değiştiğini” söyledi. Ankette, 24 Haziran 2018’de oy veren seçmenlere, partisine ilişkin görüşünün değişip değişmediği de soruldu. % 47’lik bölüm, ilk seçimde yine aynı partiye oy vereceğini belirtti. Ankete katılanların yüzde 46’sı ise “24 Haziran’da desteklediğine değil bir başka partiye oy vereceğini” açıkladı. % 7’lik kesim ise “Kararsızım” dedi. Türkiye’nin öncelikle çözülmesi gereken sorunuyla ilgili soruyu katılımcıların % 46’sı ‘Ekonomi, pahalık ve işsizlik”, % 13’ü ‘Adalet’, % 12’si ‘Ahlaki yozlaşma’, % 11’i de ‘Eğitim’ diye yanıtladı.

  ADAYDA ARANAN ÖZELLİK

  En yüksek destek, “Size göre ülkemiz parlamenter sisteme geçmeli mi” sorusuna verilen yanıtta ortaya çıktı. Bu soruya katılanların % 64’ü ‘Evet’ dedi. % 31’lik kesim mevcut cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin devamından yana olduğunu bildirdi, % 5 ise ‘Fikrim yok’ seçeneğini işaretledi. Cumhurbaşkanı adayında aranan 3 önemli özellik de, tarafsız olmalı (% 38), milli manevi değerlere duyarlı olmalı (% 29) ve dürüst/mütevazi olmalı (% 22) olarak sıralandı.

  Araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat, bu sonuçları, “Yılbaşından sonra devlet odaklı zamların gelmesiyle suçlayacak kimse de kalmadı. Benzin zammı doğrudan devlet, elektrik zammı doğrudan devlet, doğalgaz zammı doğrudan devlet… Bu zamlar AKP oylarını aşağı indirdi. Eskiden AKP’nin otobüsünden inen oylar yine AKP ile aynı yöne giden MHP’nin otobüsüne binerdi. Ancak şimdi öbür blokta olan Millet İttifakı’na gidiyor, İYİ Parti’ye, Deva’ya ve Gelecek Partisi’ne gidiyor” diye değerlendirdi.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir