Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

ekyazar – bir başka blog sitesi

ekyazar blog sitesi internet geçmişi olan bir kişiye ait yeni açılan bir blog sitesidir. Site sloganın da anlaşılacağı üzere “bir başka blog sitesi”. Bu blog sitesinde webmaster arkadaşların sorunlarının çözümleri, çoğu cms (forum ve blog) sisteminin dersleri, anlatımları, teknoloji ve hayata dair çok farklı içerikler bulunmaktadır. Sadece cms sistemlerinin sorunları değil; temaları, eklentileri, güvenlik önlemleri, nedir, nasıl yapılır vs. tüm aklınıza gelenleri blog sitemiz de yazmaya gayret edeceğiz. Herhangi bir sorununuzun çözümü belki de bu blog sitesindedir? Teknoloji bölümün de teknoloji ile ilgili gelişmeleri kendi yorumlarımızla sizlere aktaracağız. Haber kategorimiz de aynı şekilde kendi anlatımımıza göre yazılacaktır. Genel paylaşımlarımız da ise; aklıma gelen, takılan içerikleri yazacağım. Bildiğiniz üzere artık devir internet devri olmaya başladı. Tabi bununla beraber de bloglar çoğaldı, biz de bir tane açtık 🙂 Okuyunca keyif alacağınız bir blog sitesi ile karşınızdayız.

https://ekyazar.com
https://ekyazar.com

CDN Nedir?
CDN, bir web sitesinin içeriğini en düşük ağ ve işlem gecikmesi ile yani en hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırmak üzere coğrafi olarak farklı bölgelerde konumlandırılmış sunucu kümesine verilen isimdir. Bir dağıtım altyapısı olan sistem, web sitenizde bulunan ve çok sık talep edilen içeriklerin bir kopyasını önbelleğinde tutarak ziyaretçilerinize hızlıca ulaştırabilmenizi sağlar. Temel bant genişliği tüketimini azaltan sunucular topluluğu, sitenizin ziyaretçi trafiğini daha iyi yönetebilmenize yardımcı olur. CDN’in en önemli ikinci amacı da web sitelerini DDOS vb. zararlı saldırılara karşı korumaktır.

cdn

CDN Nasıl Çalışır?
İçerik Dağıtım Ağı sistemi yani CDN içerisinde bir web sitesine ait veriler sadece ana sunucuda değil CDN ağında yer alan tüm yerel sunucularda barındırılır. Dünyanın herhangi bir yerinden bir kullanıcı web sitesini ziyaret etmek istediğinde, web sitesine ait tüm statik veriler (JS, CSS, Görseller …) ana sunucudan değil, o kullanıcıya en yakın sunucudan sunulmaktadır. Verilerin en yakın sunucudan yüklenmesi ile birlikte web sitesinin, dünyanın her yerinden hızlı yüklenebilmesi sağlanmaktadır.

CDN temel olarak birçok içeriği aynı anda farklı sunucularda barındırarak çalışır. Kullanıcılara geniş kapsama alanı sunarak, özellikle yüksek ziyaretçi sayılarına sahip web sayfalarında trafik yükünü dengeler. Veriyi tek bir sunucuda barındırmak yerine birden fazla ağa yayarak yavaşlama, çökme ve benzeri hataların önüne geçer. Bu nedenle CDN serverlarında her saniye önemlidir.

CDN Ne İşe Yarar?
Site hızını arttırır.
Güvenliği arttırır.
Ana sunucunun yükünü azaltır.
Trafik yoğunluğunun yönetilmesini sağlar.

CDN Servisleri Hangileridir?
CloudFlare
Incapsula
Microsoft Azure CDN
MaxCDN
Amazon CloudFront

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir