Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

En İyisi

Epic games steam oyunları not tutma uygulamaları ingilizce ve almanca öğrenme uygulamaları teknoloji, sağlık, yemek,  video sosyal medya ile ilgili her şeyin en iyisini bulup paylaşır.

 • Gönderenin Adı: ahmet
 • Gönderenin E-postası: ahmettr@gmail.com
 • Gönderen URL’si: http://www.eneniyi.com/
 • http://www.eneniyi.com
  http://www.eneniyi.com

  Sivrisinek ısırığı, yaz aylarının çilesidir. Birçok bölgede özellikle deniz olan nemli bölgelerde tam bir baş belası olabilmektedir. Peki, sivrisinek ısırığına ne iyi gelir siz de bu sorunun cevabını arıyorsanız Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir makalemizde sivrisinek için doğal çözüm hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

  Sivrisine ısırığı genellikle zararsız olsa da, bazı kişilerde komplikasyonlara neden olabilir. Ayrıca sivrisinekler hastalık taşıyabilirler, ancak bir sivrisinek tarafından enfekte olma olasılığı büyük ölçüde yaşadığınız yere bağlıdır. Şu an için ülkemizdeki sivrisinek ısırıklarında böyle bir sorun yok. Ancak sivrisinek ısırığına çoğu insan teni şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi tepkiler verebilir.

  Ayrıca sivrisinek ısırığından sonra kurdeşen, nefes almada zorluk veya boğazda şişme gibi alerjik reaksiyon belirtileri geliştirirseniz hemen bir doktora başvurunuz.

  Sivrisinek sizi ısırdığında hemen hissetmeyebilirsiniz. Ancak ısırığın ardında bıraktığı şişlik, günlerce sürebilen kalıcı bir kaşıntı ile birlikte gelir. Sivrisinek ısırığına iyi gelen krem ve merhemler bulunmaktadır. Ancak sivrisinek için doğal çözüm de bulunmaktadır. Evinizde bulunan şeylerle sivrisinek kaşıntısına çözüm bulunabilir.

  Yulaf Ezmesi

  Yulaf ezmesi ne işe yarar diye sorduğumuzda sivrisinek ısırığı için kullanılabileceği en son aklımıza gelen şey olabilir. Rahatsız edici bir sivrisinek ısırığı için biri yulaf ezmesi olabilir. Yulaf ezmesi tahriş önleyici niteliklere sahip özel bileşenler içerdiğinden kaşıntı ve şişliği giderebilir.

  Yulaf ezmesini bir kapta suyla birlikte karıştırın ve sivrisinek ısırığının olduğu yere yaklaşık 10 dakika sürüp bekleyin. 10 dakika sonra bölgeyi silerek temizleyin.

  Yulaf ezmesi sivrisinek ısırığından korunmak için de bir çözüm olabilir. 1 bardak yulaf ezmesini tülbente sarıp suyla dolu bir küvete koyun ve biraz bekleyin. Ardından yulaf ezmesi banyosunda 20 dakika bekleyin. İşte size sivrisineklerden kurtulmak için müthiş çözüm.

  Bal

  Bu mucizevi gıda evde tedavi uygulamayı seven araştırmacı için yaygın bir seçimdir. Bal, boğaz ağrısı ve kuru cilt gibi rahatsızlıkların tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Balın birçok antibakteriyel ve antienflamatuar özelliği vardır. Kaşıntılı bir ısırık üzerine küçük bir damla bal, iltihaplanmayı potansiyel olarak azaltabilir ve sizi rahatlatabilir.

  Buz

  Soğuk ve buz tedavisi, iltihabı azaltabilir. Soğuk aynı zamanda cildi uyuşturur ve bu da size ancak kısa süreli bir rahatlama sağlar. Birçok Dermatolog, sivrisinek ısırığının neden olduğu kaşıntıyı gidermek için soğuk, nemli bir bez veya buz torbası kullanılmasını önermektedir.

  Buzu doğrudan cildinize koymayın, hasara neden olabilir. Bunun yerine, buz bir beze sararak cildinize uygulayın. Kaşıntıyı gidermek için günde birkaç kez buz tedavisi uygulayın.

  Aloe Vera

  Evlerde çok kullandığımız aloe vera, dekorasyonunun ötesinde birçok faydalı işleve sahiptir. Aloe vera jeli yanıklardan kaynaklanan ağrıyı azalttığı ve daha hızlı iyileşmelere yardımcı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden bir böcek ısırığını iyileştirmek için de iyi bir bahis olabilir.

  Bunu denemek için bitkinin küçük bir bölümünü kesin. Aloe vera jelini tahriş olan bölgeye uygulayın. Kurumasını bekleyin ve gerektiğinde tekrar uygulayın. Etkisine şaşıracaksınız.

  Kabartma Tozu

  Hemen hemen her mutfakta bulunan kabartma tozu, yemek yapmaktan giderleri açmaya kadar çok sayıda kullanıma sahiptir. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu sivrisinek ısırığından kurtulma sağlayabilir.

  1 yemek kaşığı kabartma tozuna birazcık su eklenerek bir macun oluşturun ve sivrisinek veya böcekısırığına uygulayın ve yıkamadan önce 10 dakika bekletin. Eğer cilt tahrişi meydana gelirse, bu tedaviyi durdurun.

  Reyhan/Fesleğen

  Fesleğen bitkisi, güzel kokusu nedeniyle evlerde iş yerlerinde süs bitkisi olarak kullanılır. Bazı yemeklerde de lezzetli soslarda kullanılır (pesto sos gibi). Ancak sivrisinek ısırığı için de ilaç gibidir. Reyhan ya da fesleğen cilt enfeksiyonları için bitkisel ilaçlarda kullanılır ve fesleğen yapraklarında bulunan antioksidanlar iltihabı azaltır.

  2 bardak kaynamış suya kaynatın ve 2 yemek kaşığı kuru fesleğen yaprağı ekleyin. Karışım soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Ardından demlenen karışıma bir bez batırın ve sivrisinek ısırıklarınıza hafifçe sürün.

  Ayrıca taze fesleğen ya da reyhan yapraklarını çok ince olacak şekilde doğrayabilir ve cildinize sürebilirsiniz.

  Sirke

  Organik elma sirkesi’nin faydaları saymakla bitmez. Yüzyıllardır elma sirkesi enfeksiyonlardan, kan şekeri sorunlarına kadar birçok sorunu tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılmıştır.

  Sivrisinek veya böcek ısırığı kaşıntı yaptıysa ısırığın olduğu bölgenin üzerine bir damla sirke damlatın. Sirke, yanma hissini azaltmaya yardımcı olur ve çok fazla kaşınıyorsanız, doğal bir dezenfektan görevi de görebilir. Daha fazla rahatlamaya ihtiyacınız varsa, bir bezi soğuk su ve sirkeye batırıp ısırığa sürmeyi deneyin.

  Nane Yağı

  Nane yağı, kaşıntıyı gidermek için kullanılan bir başka doğal ilaçtır. 2016’da yapılan bir çalışmada, bu yağın diyabet ve karaciğer rahatsızlıkları nedeniyle oluşan kaşıntıları giderebileceği söylenmektedir. Bu nedenle sivrisinek veya böcek ısırığı gibi basit nedenlerle olan kaşıntılar için de işe yarayabilir.

  Bir yemek kaşığı zeytinyağının içine birkaç damla nane yağı damlatın ve karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sivrisinek ısırığınıza sürün ve hafifçe ovalayın.

  İlaçlarla etkileşime girebilecekleri veya başka beklenmedik etkilere neden olabilecekleri için nane yağı gibi uçucu yağları kullanırken dikkatli olmalısınız. Önce doktorunuzla konuşun ve ona göre uygulayın. Ayrıca bu tedaviyi küçük çocuklarda oluşan ısırıklar için uygulamayınız.

  Limon Balsamı

  Limon balsamı, nane ile yakından ilişkili yapraklı bir bitkidir. Limon balsamı yüzyıllardır mide rahatsızlığı gibi birçok şey için yatıştırıcı, tamamen doğal bir tedavi olarak kullanılmıştır. Sivrisinek ısırıkları için ince kıyılmış limon balsamı yapraklarını doğrudan sivrisinek veya böcek ısırığı olan yerin üzerine uygulayabilir ya da melisa kremi satın alabilirsiniz. Limon balsamı polifenoller içerir. Bu doğal bileşenler iltihabı hafifletir, iyileşmeyi hızlandırır ve enfeksiyon riskini azaltır.

  Cadı Fındığı

  Cadı fındığı, eczanelerde ve aktarlarda satın alabileceğiniz doğal bir üründür. Limon balsamı gibi cadı fındığı da cilde uygulandığında iltihabı azaltabilen bileşenler içerir. C adı fındığı tek başına kullanıldığında küçük kesikler ve sıyrıklardan hemoroidlere kadar her türlü cilt tahrişi için faydalı olabilir. Cilde cadı fındığı uygulamak iltihabı azaltır, ısırığın neden olduğu kaşıntı ve tahrişi azaltır. Hatta iyileşmeyi de hızlandırır. Bir pamuğa az miktarda cadı fındığı yağı sürün. Yavaşça ısırık üzerine sürün ve kurumasını bekleyin.

  Arnika

  Arnika, sivrisinek ısırığı için kullanabileceğiniz başka bir doğal üründür. Arnika aslında zehirlidir, ancak eczaneden alacağınız arnika yağı zehirden arındırılmıştır. Arnika yağı cilde uygulandığında morarma, ağrı, şişme ve iltihabı azalttığı iddia edilmektedir. Bu yüzden bir sivrisinek ısırığı üzerinde denemeyi tercih edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ısırık bölgesine az miktarda Arnika yağı sürmek. Kaliteli bir Arnika yağının nasıl seçileceği ve kullanılacağı konusunda doktorunuz veya eczacınızla görüşün.

  Soğan

  Soğanlar sadece yemeklerde veya salatalarda kullanılmaz. Sivrisinek ısırığı için de iyi bir tedavi edicidir. Soğanın suyu, ısırığın acısını ve tahrişini azaltabilir. Soğanlar ayrıca enfeksiyon riskinizi azaltabilecek doğal mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Bir çay kaşığı soğanın suyunu birkaç dakika ısırık olan bölgenin üzerine sürün ve 5 dakika kadar bekleyin daha sonra bölgeyi iyice durulayın ve yıkayın.

  Kekik

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir