Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Google Adsense Nedir?

Google Adsense Nedir

Google Adsense Google firmasısının Webmasterlara reklam hizmeti sağlayan ve buna bağlı olarak kazanç sağlamalarına olanak tanıyan bir reklam yayınlama ağıdır.

Ülkemizde oldukça sık kullanılan bir reklam platformu olması sebebiyle en fazla sıkıntının yaşandığı platformlardan birisidir. Bu ölçüde bir rakibi olmaması ise Türk Webmasterlar için büyük bir kayıp ve tekel durumu oluşturmaktadır.

Google Adsense Nedir
Google Adsense Nedir

Google Adsense Kayıt

Oldukça kolay aynı zamanda uzun sürebilen bir süreçtir.

Adsense kaydınız bazen 24 saatte bazen 6 ayda onaylanabilir. Hızlı bir onay süreci için, içeriği bol, güncellenmesi sık olan ve içerisinde Ad***, Warez, Er*** içerik ve yasal olmayan paylaşımlar barındırmayan bir site için başvurmanız gerekecektir.

Başvuru sonrasında Adsense Mühendislerinin değerlendirme sırasına göre size almak ya da almamak konusunda bilgilendireceklerdir.

Kayıtların uzun sürmesi bazen kalabalıktan bazense sitenizin biraz daha incelenip Adsense için mi yapıldığının kontrol edilmesinden kaynaklıdır.

Google Adsense ve Diğer Reklam Firmaları

Adsense kullanan siteler büyük bir titizlikle incelenmektedir. Herhangi bir şekilde reklam kurallarının ihlali ise sorgusuz sualsiz ban demektir. Banlanan bir üye ise artık Adsense reklamı kullanamaz.

Adsense sitenizde başka reklam platformlarına ses çıkarmaz. Yeter ki haksız tıklamaya yol açmasın, pop-up veya splash olarak açılmasın, sitede reklam çöplüğü görünümüne neden olmasın. Onun dışında reklam yayını alabilirsiniz Adsense ile beraber başka bir siteden.

Google Adsense Nedir

Google Adsense Splash ve Pop-Up Çeşitleri

Adsense tarafından yasaklanan reklam alanlarının başında bu ikili gelir. Kullanıcının haksız tıklamasına sebep olan, müşterilerine niteliksiz ziyaretçi gönderen bu iki sistemde Adsense sisteminde tamamen yasaktır. Hiçbir yan kurtuluş yolu yoktur.

Adsense sadece sayfada sabit olarak kalan reklamlara kendi verdiği ölçülere sadık kalınması şartıyla izin verir. Video Önü reklama, açılır kapanır reklama, kullanıcı yanıltacak reklama müsaade etmez.

 

Google Adsense Yerleşim

İyi bir yerleşim her web sayfasına göre değişmekle beraber önerim az ama öz yerleşimdir.

Sitemizde içerikten fazla reklam olursa belki ilk etapta iyi bir tıklama oranı alabilirsiniz ancak zamanla hem ziyaretçi sayınız düşer hem de Google tarafından ban yeme riskiniz yükselir.

Bu sebeple ziyaretçinin dikkatini çekecek yerlere uygun reklamları koymanızda yara vardır. Misal Manşet kısmının yanına metin reklam yerine görsel reklam koymak daha fazla dikkat çekecektir.

İki yazının arasına veya yazı içerisine ise metin veya link reklamlar koymanız daha uygun olacaktır.

Bunlarda abartıya kaçmadan nokta yerleşim yapmanız kazancınızı arttıracaktır.

Bunla beraber bazı temaların sadece Adsense reklamı için yapılmış olduğu platformlar var. Daha fazla kazanç için bunlardan uzak durun derim. Çünkü Adsense tarafından bu tarz temalar pek sevilmezler.

 

Google Adsense Sayfa Başına Max Reklam Sayıları

Kullanıcı yani Reklam Yayıncısı bazı kurallara uymak durumundadır. Buda aynı sayfa üzerinden belirli bir reklam sayısını aşmama şartıdır.

Bu noktada Adsense Kurallarına göre 1 sayfa içerisine;

Tbm en dusuk veren yerler

3 adet standart reklam birimi (Metin ve Görsel reklamlar)

3 adet bağlantı birini (Başlık şeklinde kısa link olanlar)

2 adet arama kutusu

Yerleştirebilirsiniz. Toplamda 5 reklam birimi ve 2 arama kutusu yerleştirme imkânına sahipsiniz kısaca.

Son gelen güncelleme ile bu sınırsız olmuştur.

Ancak bu denli çok sayıda yerleşim hem sayfa hızınızı yavaşlatacak hem de sayfa içerisinde çok sayıda reklam olmasına sebep olacaktır ki bu aslında tavsiye edilen bir durum değildir.

 

Google Adsense Ödeme ve Çek İşlemleri

Eskiden ödemeler genellikle Adsense tarafından gönderilen Çek’ler ile yapılmakta idi. Ancak son yıllarda artık Türkiye ofisinin kurulması sebebiyle ödemeleri Havale yoluyla kısa sürede alabiliyorsunuz.

Adsense ödemeleri 100 dolar seviyesini aştıktan sonra yapılıyor. 100 dolar seviyesine ulaştığınız ay ödemeniz kabul statüsüne alınıp bir sonraki ayın sonuna kadar ödemeniz hesabınıza EFT yoluyla yapılmış oluyor.

Tabi ki öncesinde hesap ekleme ve gelecek Test Ödemesini sisteme girmeniz ve adresinize gelecek olan PIN kodunu gerekli yere girmeniz gerekli ödeme alabilmek için.

Çek ise şu aşamada fazla talep edilmiyor. Ülkemizde fazla bozan yer yok. Olanlar ise 100 Dolar çek için 50 Dolar ödeme alıyorlar. Buda reklamcıya büyük bir sıkıntı olarak dönüyor.

 

Google Adsense Kuralları

Aslında bu liste oldukça uzun ama size kısa kısa birkaç kuralı listeleyelim.

 

Reklamlara tıklamaya özendirecek, Reklamlara tıklamayı mecburi kılacak veya direkt Reklamlara tıklayınız gibi içerikler barındıran siteler Adsense Reklam Ağından çıkarılırlar.

Adult, Warez, Korsan İçerik, Hack gibi içerikler barındıran, Yasa dışı ürün satan ya da dağıtan siteler reklam ağından çıkarılırlar.

Pop-up ve Splash reklam barındıran veya sitesinde bir üst maddede sayılan reklamların döndüğü siteler reklam ağından çıkarılırlar.

Haksız tıklama ve aynı IP üzerinden gelen devamlı tıklamalar hesabın kapanmasına sebep olacaktır. 100 kişi girip 50 kişi reklama tıklarsa bu Organik bir tıklama olarak değil, bilerek Adsense’yi kötü kullanma olarak ele alınıp hesap kapatılır.

Aynı sayfada birden fazla Adsense hesabının reklamı olamaz. Aynı sitede farklı sayfalarda kullanılmak üzere birden fazla Adsense hesabı kodu kullanılabilir ancak aynı sayfada sadece 1 Adsense hesabının reklam kodu kullanılabilir.

Bunun dışında Adsense sitesinde daha birçok ayrıntı var. Onları tek tek yazamıyoruz kusura bakmayın. En fazla yapılan hataları sıralayalım dedik. Siz bir göz atın dilerseniz. Dilerseniz Adsense Yardım sayfasının adresini de verelim. http://www.google.com/support/forum/p/adsense?hl=tr

Bol Kazançlı Günler Dileriz…

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir