Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Güncel Bilgiler

Güncel bilgiler veren site

 • Gönderenin Adı: Utku Mavili
 • Gönderenin E-postası: utkumavili34@gmail.com
 • Gönderen URL’si: https://www.dostbilgi.com/
 • https://www.dostbilgi.com/
  https://www.dostbilgi.com/

  Çin’li bir şirkete ait olan Tiktok son 2 yılda App ve Google Play Store’da en çok indirilen uygulama oldu. Youtube, İnstagram, Twitter, Twitch gibi platformlarda olduğu gibi Tiktok’ta da fenomen olma isteği başladı. Tiktok’ta nasıl ünlü olabilirsiniz? Nasıl daha çok takipçi kasabilirsiniz bunları anlatacağım.

  İster platformda büyümek isteyen bir içerik yaratıcısı olun, ister TikTok aracılığıyla erişimini genişletmek isteyen bir marka olun, daha fazla görünürlük kazanmak ve sonunda daha fazla TikTok takipçisi çekmek için nasıl içerik oluşturabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacağım.

  TikTok fenomeni olmak ve daha fazla Tiktok takipçisi kazanmak için Tiktok algoritmasının öncelik verdiği videoları oluşturmaya çalışmalısınız.

  TikTok’ta nasıl takipçi kazanılır, fenomen olunur
  – Belirli bir hobinize veya konuya odaklanın
  Konu TikTok algoritmasında ağırlık taşıdığından, tutarlı bir şekilde ilgili bir alan içinde (Örneğin; Dans etmek, el becerisi, komik videolar, spor videoları, illüzyon yapmak, bilgi vermek, şarkı söylemek, Fitness vb.) içerik oluşturmanız önemlidir. Belirlediğiniz alanda ne kadar çok video oluşturursanız, doğru kullanıcıların sayfalarında görünme şansınız o kadar artar.

  Bu nedenle, öncelikle odaklanacağınız bir alana karar vermeniz çok önemlidir; bu, mevcut bir topluluktan yararlanmanıza ve doğru hedef kitleyle içerik görünürlüğünüzü artırmanıza olanak tanır.

  İçerik oluşturucular için bir alan seçimi biraz daha zor olabilir çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek vardır. Komediye yeteneğin varsa, belki de eğlence alt kültürünü düşünüyorsun. Ama cilt bakımı ve makyaj konusunda tutkulu olduğun için biraz da TikTok’ta “Güzellik videoları” paylaşmak istiyorsun.

  Ayrıca şöyle bir durumda var, sadece bir alan seçmek zorunda değilsin. Birkaç benzer alanla ilgilenebilirsiniz. Ama birbirinden çok farklı/alakasız videoları üretmeyin. Neye karar verirseniz verin, içeriğinizin her zaman orijinal olması için çalışın.

  – Videolarınızı kısa tutun
  TikTok algoritması, kullanıcıların bir videoyu bütünüyle izleyip izlememesine ağırlık verir. Sadece birkaç saniyede bitirmesi kolay daha kısa videolar oluşturursanız, bu sizin avantajınıza olabilir.

  TikTok 60 saniyeye kadar videolar oluşturmanıza izin verirken, daha yüksek video tamamlama oranları istiyorsanız çok daha kısa bir video süresini hedeflemeniz gerekecek. Kullanıcıların videonuzu tamamen izleme şansını artırmak için videolarınızın çoğunu 15-20 saniye arasında tutarsanız daha iyi olacaktır.

  Fakat videoyu kısa tutacağım diye de videonuzun içeriğinin kalitesinden ödün vermediğinizden emin olun. Bunun yerine, videolarınızı güçlü ve doğrudan konuya odaklı tutmayı hedefleyin. Bu durum, hedef kitlenizle etkileşim kurmanıza ve mesajınızı daha net bir şekilde vermenize yardımcı olacaktır.

  – Videolarda ilk birkaç saniyeyi değerlendirin
  Amaç, insanların videonun tamamını izlemesini sağlamak olsa da yine de ilk etapta videolarınızı izlediklerinden emin olmalısınız. Kısa dikkat süreleri ile ilk birkaç saniye onları büyülemezse, insanlar videolarınızı hızlıca kaydırıp geçecektir. Bu yüzden, kitlenizin anında etkileşime girmesi ve izlemeye devam etmek için istekli olması için ilk saniyelerin dikkate alınması önemlidir.

  Videonun ilk 3-5 saniyesindeki; metin yerleşimi, görselleri ve sesi ile izleyicilerinizi videoya bağlayabildiğinden emin olun. Gereksiz bölümleri kesin ve doğrudan ilginç kısma geçin.

  – Popüler Hashtag’lerden (Etiketlerden) faydalanın
  TikTok videolarınızda popüler hashtag’leri kullanmak, ilgili kullanıcıların sayfalarında görünme şansınızı artırmanın önemli bir yoludur. Popüler hashtag’ler çokça kez etkileşim gördüğünden, içerik görünürlüğünüzü önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilirler.

  Keşfet sekmesi altında trend olan hashtag’leri görebilirsiniz. Burada sizin için herhangi bir fırsat olup olmadığına bakabilirsiniz. Daha da iyisi, katılabileceğiniz hashtag yarışmalarına dikkat edin. Trend olan yarışmalar size yalnızca içerik ilhamı vermekle kalmaz, bu yarışlara katılmak keşfedilme şansınızı artırır.

  – Trend sesleri (müzikleri) kullanın
  İçerik keşif özellikleri söz konusu olduğunda TikTok yalnızca hashtag’lerle sınırlı değildir. Popüler içeriği bulmak için ses öğelerinin kullanılabileceği bir yerdir. TikTok, hashtag’lere ek olarak trend olan şarkıları kullanarak arama yapmanızı da sağlar.

  Bu nedenle, içeriğinizin görünürlüğünü artırmak için videolarınızda trend olan (popüler) şarkılardan ve seslerden yararlanmaya çalışın.

  – Video açıklamasını alakalı ve ilgi çekici hale getirin
  TikTok algoritması video altyazılarını (açıklama) etkilediğinden, bu durum içerik görünürlüğünüzü iyileştirmek için kullanabileceğiniz başka bir fırsattır. Videoya 300 karaktere kadar bir altyazı ekleyebilirsiniz; böylelikle videonuzu tanımlayan alakalı ve ilgi çekici bir altyazı yazmak için size bolca alan sağlar.

  Alakalı anahtar kelimeleri eklemek için video altı açıklama alanını kullanabilirsiniz, fakat TikTok algoritmasını “kandırmak” amacıyla rastgele anahtar kelimelerle doldurmayın. Anahtar kelimeler, izleyicilerinizi çekmeye ve videolarınızla etkileşime geçmelerini sağlamaya yardımcı olmak için bir cümlenin veya cümlenin parçası olarak doğal olarak kullanılmalıdır. Komik ve ilişkilendirilebilir açıklamalar yazabilir, sorular sorabilir, düete çağırabilir, yorum yaptırabilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir