Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

İÇ SEO çalışmaları Ders 10

3.1 SEO Çalışması nasıl yapılır

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo olarak iki başlık altında yapılır. Organik bir çalışma yaparak kalıcı başarı elde etmek istiyorsanız iç seo çalışmalarini eksiz yerine getirerek sürekli güncellemeler yapmanız gerekir.

3.1.1 İç seo

Yeni açılan siteler bir anda arama motorları üzerinde yükselemez öncelikle insanlara bilgi veren kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu arama motorlarına göstermeniz gerekir.

Güvenleri kazanma sürecinde eğer başarılı bir iç SEO çalışması uygularsanız zamanla yükselen sıralamalarda üstlere tırmanan bir site elde ederseniz ancak iç SEO çalışmalarınız yeterince arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

İÇ SEO etki eden 100 faktör

Sıralamaları büyük ve küçük ölçekte doğrudan veya dolaylı etkileyen 100 temel kriter.

90. Birden Fazla Arama Sonucu

Google bir site için birden fazla arama sonucu gösterebilir. Birbirine benzeyen ürünlerin benzer anahtar kelimelerle indexlenmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bir dönem sonunda siteyi spama sürükleyecek kadar tehlikeli bir algoritmadır. Ürünlere aynı anahtar kelimelerin girilmesinden uzak durulması gerekmektedir. Bu sonuçlar aranma hacmi düşük rekabet olmayan kelimelerde sık karşılaşılan bir durumdur. Ellerinde yeterli veri olmadığı için otoriter sitelerin birden fazla sayfası gösterilmektedir.

91. Marka başlığı

Eğer marka oluşturacak bir site çalışmanız varsa öncelikli olarak marka ismi – slogan olarak başlık kullanmanız gerekir. Prestij açısından önemli bir unsurdur. Marka – anahtar kelime şeklinde kullanılan başliklar kullanıcı tarafından algılanamayabilir. Sıradan kullanıcılara anlam ifade eden kelimeler kullanmaya özen gösterilmelidir.

91. Marka Aramaları

Google’da elde edilebilecek en değerli trafiktir marka adıyla ziyaretçi almaktır. Bu sitenizin insanlar tarafından ilgiyle takip edildiğini gösterir ve siteniz güvenilir, bilgi içeriğine sahip bir site olarak algılanır. Eğer marka adıyla ziyaretçi alamıyorsanız uzun vadeli çalışmalarda değer kaybetmenize neden olur.

92. Panda Güncellemelerinden Sonra Ceza

Panda güncellemelerinden sonra kalitesiz içerik yayıncı sitelerinin gerilediği veya dizinlerden kaldırıldığı görünmektedir. Düşük kaliteli içerikler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Otomatik oluşturulan sayfalar kullanmayın, %30’dan fazla kopya içerik kullanmamaya özen gösterin.

93. Zararlı kodlar kullanmak

Eski HTML kodları artık zararlı olarak kabul edilebiliyor. Modern yazılım dillerinin popülerleşmesiyle botlarda bu kodları algılaması için geliştirildi. Örneğin; <center> gibi eski yapılara sahip kodlar Google için zararlı kabul edilebiliyor. Bu tür yazılım hataları yapmamaya özen göstermelisiniz.

94. Bilinçsiz Optimizasyonun Zararı

Genelde siteyi yükselmek istediği kelimeler ile süsleyen site sahiplerinin yaptığı bir hatadır. Gereğinden fazla anahtar kelime kullanmak manuel spam cezası almanıza neden olabilir. Çok sayıda makaleden tek bir yere iç link vermek değer kaybetmenize neden olabilir.

Sayfa içi güncellemeler yaparken eski bilginin tamamen kaldırılması sıralamanızı olumsuz etkileyebilir. Sıkça tema değiştirmek sıralama kaybetmenize neden olabilir. Site içinde düzenleme yaparken kendinize sinirlar belirlemeniz gerekmektedir. Her şeyin fazlasınin zararlı olduğunu unutmayınız.

95. Bağlantı ve Anahtar kelime gizleme

Google botları sitenizi kaynak dosyasından tarar ve indexler çeşitli nedenlerle gizlenen bağlantı ve metinleri de kolayca algılar.

Google’da insanlardan gizlediğiniz hiçbir şeyi yayınlayamazsınız gibi sert bir politika vardır ve bu tür hareketlere şüpheli davranış tanımını yaparak tespit ettiği sitelere çeşitli cezalar verir.

96. Çok Dış bağlantı sunarak Rank elde etme

Google bunun içinde bir önlem almış durumdadır. Rank elde etmek adına kaliteli sitelere aşırı link çıkışı sağlayan sitelerde ceza alırlar. İç link sayınız ile eşit oranda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir konu içerisinde makale 300 kelime ise 2 veya 3 adet link çıkışı yapmak siteniz için zararlı Google için spam bir çalışmadır.

97. Spam IP Adresinde Barınma

SEO çalışmalarında altın kurallardan bir tanesidir. Siteniz haricinde aynı ip adresinde yer alan spam bir sitenin sizin sitenizi de etkilediğini unutmayınız. Host alımı yapılırken sitenize özel ip adresi alınması gerekmektedir. Çalışmalarınızın boşa gitmesini istemiyorsanız host alımı esnasında DNS almayı da unutmamalisiniz.

98. Meta etiketini kötüye kullanmak

Google meta etiketinin anahtar kelime ile doldurulmasına karışmamaktadır, lakin anahtar kelimeleri otomatik doldurucu yazılımlar ile sürekli değişkenli olarak sunuyor iseniz dizinden silmeye kadar ağır bir ceza sizi bekliyor demektir.

99. Google Dans Faktörü

Sonuçlar üzerinde yaşanan dalgalanmaya Google dans denir. Birçok webmaster dans başladığında panik yaparak kendini daha büyük bir bataklığın içerisine sokar. Genellikle dalgalanmalar, yeni bir algoritmanın denenmesi veya gündem olaylarıyla organik hit dağılımının değişkenlik göstermesinden kaynaklanir. Bu gibi durumlarda sakinliğinizi koruyun ve daha önce başarılı olmak için yaptığınız çalışmayı yapmaya devam edin. Bu süreçte çok sayıda backlink alarak kendinizi tehlikeye atmayın.

100. Hizmet Sunmak

Kalıcı başarı elde ederek büyümek istiyorsanız sitenizde insanların ihtiyaç duyduğu bir özelliğe sahip olmanız gerekiyor. Sitenizi yüzbinlerce insana tanıtabilirsiniz, trafik alabilirsiniz ancak insanların geri dönerek sizi takip etmesini gerektiren bir özelliğiniz yoksa zaman içinde gerilemeye başlarsınız. Bu özellikler bilgi listeleri, dersler, haber akışı, yazılımsal özellik gibi türlü araç ve içerikler olabilir.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “İÇ SEO çalışmaları Ders 10”