Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

İÇ SEO çalışmaları Ders 4

İÇ SEO çalışmaları

3.1 SEO Çalışması nasıl yapılır

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo olarak iki başlık altında yapılır. Organik bir çalışma yaparak kalıcı başarı elde etmek istiyorsanız iç seo çalışmalarini eksiz yerine getirerek sürekli güncellemeler yapmanız gerekir.

3.1.1 İç seo

Yeni açılan siteler bir anda arama motorları üzerinde yükselemez öncelikle insanlara bilgi veren kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu arama motorlarına göstermeniz gerekir.

Güvenleri kazanma sürecinde eğer başarılı bir iç SEO çalışması uygularsanız zamanla yükselen sıralamalarda üstlere tırmanan bir site elde ederseniz ancak iç SEO çalışmalarınız yeterince arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

İÇ SEO etki eden 100 faktör

Sıralamaları büyük ve küçük ölçekte doğrudan veya dolaylı etkileyen 100 temel kriter.

.

 

  1. Verilen Linkin Bütünlüğü ve Konusu

Google arama motoru verilen linkin konu ile bütünlüğünü incelemektedir. Elma hakkında bir yazı yayınlayıp içerisindeki herhangi bir kelimeye armutla ile ilgili bir sitenin linkini vermek penaltı almanızı sağlar. Doğru konu için doğru siteye yönlendirme yapılması gerekmektedir. Yanlış yapılan yönlendirmeler ile sitenizin arama motorlarında yanlış algılanmasınıda sağlayacağını unutmayın. Sadece site içeriğinizle ilgili linkler verin.

  1. Gramer kurallarına uyulması

Konuyu oluştururken giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine göre oluşturmanız Google için önemlidir. Bir konuyu anlatırken öncelikle bir ilde önemli bir olay olduğunu haber yapacaksak, olayın yaşandığı bölge hakkında küçük bir bilgi vererek giriş bölümünü oluşturmalı. Sonra olayın nasıl geliştiği hakkında orta ölçekte bilgiler sunmalıyız ve böylece gelişme bölümünü tamamlamış oluruz. Sıra sonuç bölümüne gelmektedir. Bu bölümde ise haber yapılan ilde ne olduğu ve sonucu yazılmalıdır. Gramer kurallarına uyan makaleler her zaman Google sıralamalarında daha ön sıralarda çıkmaktadır. Blog ve habercilik dilinin farklı olduğunu unutmayın, öncelikle yazacağıniz alanda kullanılması gereken dil yapısı hakkında bilgi toplamanız gerekmektedir.

İÇ SEO etki eden 10 faktör
İÇ SEO etki eden 10 faktör
  1. Toplu İçerik Girişi

Google toplu içerik girişlerinden çok fazla hoşlanmaz, içeriklerin kopya içerik olabileceğini düşünür ve sıralamalarda üst sıralarda size yer vermez. Eğer toplu bir içeriğiniz varsa zamanlamalar yaparak içeriklerinizi ekleyin öncelikle arama motorlarının sitenize güvenmesini sağlayın. Böylece son girilen içeriklerin daha üst sıralarda gözükmesini sağlarsınız.

  1. Rewrite Yapılmayan içerik yayınlama

Başka sitelerden veya kaynaklardan alınan veriler ile, içeriğin bazı bölümlerinin değiştirilmesi sonucunda çıkan yazı türüne rewrite yazı denmektedir. Sadece Google değil, tüm arama motorları rewrite yazılardan nefret eder ve değersiz yazı türü olarak işaretlerler. Arama motorlarının sizden beklentisi kimsede olmayan eşsiz içerikler oluşturmanızdır. Daha önce yazılmış bir konuyu özgünleştirerek sizin eklemeniz hiçbir anlam ifade etmez ve gelişmenize büyük birer engeldir.

  1. İçerik yönlendirmenin önemi

Oluşturduğunuz içeriğin bağlantılı olduğu farklı içerikler varsa buralara konu içinden linkler ekleyin. Bu yöntemle kullanıcıların sitenizde daha fazla zaman geçirmesini ve botların site içinde daha rahat gezmesini sağlarsınız.

  1. Domain yakınlık derecesi

Özellikle 2016 yılında önemli bir kriter haline gelen anahtar kelimenin domain yakınlık derecesi dikkate almanız gereken etkenlerden biridir. Örneğin, webdizin.com/kategori/seo-nedir bağlantısı kurmak yanlıştır. Sluglar kaldırılarak webdizin.com/seo-nedir şeklinde kullanılması gerekir. Anahtar kelimeler ne kadar başta olursa o kadar iyi sıra alırsınız.

  1. Resim ve Video Kullanımı

İçeriklerinizi sade yazılar ile yayınlıyorsanız Google açısından aslında bu bir kaliteli makale değildir. İçeriklerinizde resimler ve videolar kullanarak zengin içerikler üretilmesi gerekir. İçeriklerinizde en azından 1 veya 2 adet resim kullanmaya özen gösterin, video kullanımında ise 1’den fazla olmamalıdır. Aynı zamanda kullanıcılarınıza zengin bir içerik ve görsel sunarak sayfada kalma süresini de olumlu yönde etkileyeceğini unutmayınız.

  1. Sayfa içi yönlendirilen link sayısı

Yazılarımızda kullandığımız toplam iç link sayısı, dış link sayımızdan fazla olmalıdır. Yani yazılarınızı yazarken iç link konu yönlendirme linkini, dış link ile orantılı olarak kullanmanız gerekmektedir. Bunu düzenli aralıklarla seo analiz programları ile yapabilirsiniz.

  1. İç sayfalara yönlendirilen linklerin kalite oranı

Kalite düzeyi düşük sitelerden gelen linkler sitenizin değer ortalamasını düşüreceği için sıralama kaybetmenize neden olur. Domain otoritesi düşük, güncel olmayan sitelerden gelen linkleri takip ederek engellemeniz gerekir.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir