Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

İç seo Ders 5

İÇ SEO çalışmaları

3.1 SEO Çalışması nasıl yapılır

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo olarak iki başlık altında yapılır. Organik bir çalışma yaparak kalıcı başarı elde etmek istiyorsanız iç seo çalışmalarini eksiz yerine getirerek sürekli güncellemeler yapmanız gerekir.

3.1.1 İç seo

Yeni açılan siteler bir anda arama motorları üzerinde yükselemez öncelikle insanlara bilgi veren kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu arama motorlarına göstermeniz gerekir.

Güvenleri kazanma sürecinde eğer başarılı bir iç SEO çalışması uygularsanız zamanla yükselen sıralamalarda üstlere tırmanan bir site elde ederseniz ancak iç SEO çalışmalarınız yeterince arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

İÇ SEO etki eden 100 faktör

Sıralamaları büyük ve küçük ölçekte doğrudan veya dolaylı etkileyen 100 temel kriter.

.

site ekle, dizin, siteni tanıt,

  1. Kırık Linkleri Temizleyin

Sayfa içerisinde yaptığınız yönlendirmelerde, kapatılmış ve boşa düşen linklerin olması Google açısından olumsuz bir durumdur. 404 sayfaları botların sitelerde düzgün tarama yapmasına engel olduğu için arama motorları tarafından olumsuz sinyal olarak algılanır. 41. Okunma Oranının Önemi

Makalemizi yazdık ve index aldı. İşimiz bitmiş sayılmaz, iyi bir sıra elde etmek için makalemizi kusursuz olarak hazırlamalıyız. Neden mi? Google arama motoru yayınlanmış yazılarda kullanıcıların kalma sürelerini hesaplayarak sıralama değeri vermektedir. Rakip sitenizde aynı ve benzer yazılar var ise kullanıcılar bu yazılarda sizin sitenizden daha çok kalıyor olması gerekir. Ziyaretçilerinizin konuda daha fazla kalmasını ancak iyi bir makale yayınlayarak sağlayabilirsiniz. Yine yukarıdaki maddelerde bahsettiğimiz gibi konu içerisinde link yönlendirmeleri yaparak ve görsel kullanımına özen göstererek kullanıcıların daha uzun süre vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

In

una

  1. Affiliate Link Kullanımı

Affiliate bir ürün için iki tarafın kâr amaçlı ortaklaşa anlaşması demektir. Ürün adetine göre pirim alma sistemi olarak da değerlendirebiliriz. Google için çok önemli bir sorun değildir. Lakin tüm konularda affiliate linklerin verilmesi ve abartıya kaçılması durumunda iç link sayısı, dış link sayısı abartılmamalı ayrica yönlendirilen linklerin zararlı yazılım içeren, Google tarafından yasaklanmış siteler olmaması gerekir.

43, HTML ve Kod Hataları

Bir sitede HTML hatası fazla ise Google gözünde zaten yeterli olmayan bir sitedir. İyi bir yayıncının sitesinde asla yüksek oranda HTML hatası barınmaz. Site analizleri ile bu sorunu gidermenin yolunu aramalı veya hazır responsive temaları tercih etmelisiniz. Ön izlemelerin URL ön görünümlerinin oluşturulmasinda ve indexlenmede en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Yanlış kodlamalar ile oluşturulmuş bir web sitesinin iyi bir sıralama yakalaması söz konusu dahi değildir. Kodlama yaparken Schema.org standartlarına uygun olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

  1. Domain Hosting Otoritesi

İki rakip site olduğunu düşünelim iki sitede içeriklerinde kusursuz. Google algoritması burada hangi sitenin daha kaliteli ve bilinir bir host firmasında olduğunu göz önüne almaktadır. Yine hostların uptime süreleri yani %99 uptime süreli hostlarda olması sitenin daha ön planda çıkmasına neden olmaktadır. Farkı neler yaratıyor sorularını duyar gibi oluyoruz. Farkı oluşturan durum A sitene robot geliyor ve url den url ye takip ediyor hiçbir sorunla karşılaşmadan içerikleri alıyor ve arşiv dizinine ulaştırıyor. B sitene giriyor ve içerikleri gezerken hosttan kaynaklanan sorunlar yüzünden tarama hataları oluşuyor. Buna şişme ve cevap verememe durumu deriz. İçerikleri düzgün olarak alamıyor ve yanlış indexleme yaparak arşive ulaştırıyor. Doğal olarak %99 uptime süresine sahip olan hostta barınan site, %99 uptime süresine sahip olmayan siteden daha iyi bir sıralamada çıkıyor. Bu tür sunucular SEO Uyumlu hosting olarak adlandırılmaktadır.

  1. Trustrank Değerinin Önemi

n

Sıralamalar da önemli faktörler arasında yer aldığı halen tartışılır durumdadır, küçük ölçekte etkisi vardır. Trustrank değeri yüksek olan bir site, düşük olan bir siteye oranla aynı içerikleri yayınladığı zaman daha ön sıralarda çıktığı kanıtlanmıştır.

  1. Uzun URL Yapısı

 

Google’ın standart ve anlaşılır URL’leri sevdiğini SEO uzmanı olmayanlarda bilmektedir. Karmaşık ve uzun url yapıları hem kullanıcı hem de Google açısından sıkıcı bir durumdur. En sade ve kullanılması gereken URL yapısı site.com/konu.html şeklinde olmalıdır.

  1. URL Kalitesi

Standart url’ler kullanmak arama motorları için daha doğru ve anlaşılır içerik yolları oluşturmanıza yardımcı olur. Url yapısının karmaşık olmaması ve anlaşılır olması her zaman doğru indexlenme için önemli bir faktördür. Robotların bir insan olmadığını ve çeşitli algoritmalar ile çalıştıklarını unutmamak gerekiyor.

  1. Editör incelemeleri

Google manuel olarak editörler tarafından içerik incelemenizi yapabilir. Yazıların güncellik oranına, özgünlük oranına manuel olarak editörler tarafından inceleme yapabilir. Bu yüzden her özgün yazıyı site için dizine eklemektedir. Manuel incelemeler genellikle News kayıtlı haber sitelerine yapılmaktadır. İnceleme sonrası news editör önerileri ve uygulamalarda ön plana çıkarma işlemleri yapılabileceği gibi içeriğiniz zararlı olarak algılanırsa cezada alabilirsiniz.

  1. Sayfa kategori uyumu

Sayfa kuruluş amacı ile kategorilerin bir bütünlük içerisinde olmasına dikkat edin. Siteniz ile ilgisiz kategoriler sunmanız, rakiplerinizin daha gerisinde yer almanızı neden olur. Birçok web sitesi sahibi daha fazla trafik çekmek için site ile alakasız kategoriler üreterek yazılar yayınlamaktadır. Bir kadın sitesinde, bir cep telefonu haberinin veya android haberinin yayınlaması büyük bir hata olur, web siteleri dizinlere eklenirken ne ile alakalı oldukları belirlenerek eklenir. Farklı alanlarda içerik üretmeniz sitenizin ne ile alakalı olduğunun algılanmasında sorunlar yaratır ve uzun vadede gerilemenize neden olur.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “İç seo Ders 5”