Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

İÇ SEO etki eden 10 faktör Ders 1

İÇ SEO çalışmaları

3.1 SEO Çalışması nasıl yapılır

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo olarak iki başlık altında yapılır. Organik bir çalışma yaparak kalıcı başarı elde etmek istiyorsanız iç seo çalışmalarini eksiz yerine getirerek sürekli güncellemeler yapmanız gerekir.

3.1.1 İç seo

Yeni açılan siteler bir anda arama motorları üzerinde yükselemez öncelikle insanlara bilgi veren kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu arama motorlarına göstermeniz gerekir.

Güvenleri kazanma sürecinde eğer başarılı bir iç SEO çalışması uygularsanız zamanla yükselen sıralamalarda üstlere tırmanan bir site elde ederseniz ancak iç SEO çalışmalarınız yeterince arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

Seo da Domain Ve Sunucu
Seo da Domain Ve Sunucu

İÇ SEO etki eden 10 faktör

Sıralamaları büyük ve küçük ölçekte doğrudan veya dolaylı etkileyen 100 temel kriter.

  1. Alan Adı Yaşi

Alan adı yaşı ile ilgili Matt Cutts açıklamalarında 6 aylık bir alan adının aslında 1 yıllık alan adı ile aynı olduğu ve aralarında hiçbir fark olmadığını söylemiştir. Domain yaşı Google için çok üst düzeyde bir kriter olmadığı bilinmektedir. Alan adını 3-4 yıllık almaniz projenizin uzun vadeli olduğunu ve kısa sürede kapanmayacağını göstererek küçükte olsa bir avantaj sağlayabilir. Bir projeye başlandığında alan adını en az 5 yıllık almanızı tavsiye ederiz.

en

  1. Anahtar kelimenin alan adı (domain) yer alması

Google arama motoru anahtar kelimenin domain içerisinde yer almasının halen bir etkisi vardır. Keyword olarak domaini algılar ve sıralarda keyword seçilmiş domainlere biraz daha öncelik vermektedir. Domain tercihi yaparken keyword harici domain aldıysanız rakiplerinize oranla çokta geride olmadığınız söyleyebiliriz. Daha öncede açıkladığımız gibi alan adını projelerinize göre belirlemelisiniz

  1. Anahtar kelimenin alan adının başında yer almasi

Bu konu Moz tarafından gündeme getirilmiştir ve yaptığı analizlerde anahtar kelimeyle başlayan domainlerin daha üst sıralarda yer aldığı görülmüştür

  1. Alan Adı (Domain) Tescilinin Uzun Yapılması

Domain tescili yapılırken alan adının uzun süreli alinması SEO çalışmalarını ve arama motoru kriterlerini olumlu yönde etkiliyor. Kısa süreli alınmış alan adları üzerinde yapılan araştırmaya göre, uzan süreli alan adı alımı yapan sitelerin daha üst sıralarda yer aldıkları görünmektedir. Alan adının uzun süreli kayıt yapılması projenizin kalıcı yolduğunu ve kısa sürede kapanmayacağını göstererek küçükte olsa bir puan kazanmanızı sağlar.

  1. Sub Domain (Alt Domain) de anahtar kelime

Moz un yaptığı 2011 yılı analizlerine göre alt domain adında anahtar kelime kullanan sitelerin daha iyi sıralarda olduğu gözlenmiştir. İyi sıralarda olan sitelerin 52,8’lik kısmı alt anahtar kelime kullanan sitelerdir. Bunun nedeni anahtar kelimenin URL yakınlık derecesinden kaynaklanmaktadır. İlk kelimede anahtar kelime oluşturmanız size avantaj sağlar.

  1. Alan adı (Domain) Geçmişi

Eski bir domain kullanıyorsanız ve eski kullanıcıları domainde aynı kategoride hizmeti verdiyse sitenizi olumlu yönde etkileyecektir. Domain adreslerinin geçmişi Google veri tabanlarında tutulmaktadır. Geçmişi kirli olan bir domain ile yola çıkmanız tamamen bir hata olur. Domain mazisi temiz olan bir domainle aynı keyword üzerinden ilerleme yapılması en sağlıklı olan çalışmalardandır. Şu kriteri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kısa ve geçmişi temiz olan eski bir domain kolay kolay satışa çıkmaz. Domain alımı yaparken mutlaka geçmişini incelemelisiniz.

  1. Full Eşleşen Alan adı (Domain) – Exact Match Domain

Kullanılan domain adresinin aranan anahtar kelimenin tamamını içermesidir. Küçük hedefli çalışmalar için etkili bir yöntemdir. Örneğin, ucretsizoyunindir(.)com – ücretsiz oyun indir aramaları için ful eşleşen alan adi olarak öncelikli sıralama alır. Ancak diğer kelimelerde sıra almakta zorlanır.

  1. Domain gizlilik durumu

Matt Cutts yıllar önce yaptığı açıklamayı göz önüne alırsak, domain adreslerinin whois bilgilerinin gizli olması Google içinde etki eden bir faktör. Whois bilgilerinin kime ait olduğunu Google görmek istemektedir. İyi bir yayıncı iseniz mantıklı düşündüğünüzde, Google domain kime ait diye bakmak isteyecektir. Genelde gizli tutulan domainler kötü amaçlı olarak algilanabilir.

Google’a göre gerçekten dürüst hizmet veren siteler kişisel bilgilerini saklamaz ancak olumsuz işler yapan kişilerin kendi bilgilerini gizlediğini düşünür.

  1. Daha önceden ceza almış site sahibi

Search Console kullanıcısı olup ceza alan kişiler sonraki işlerinde de takip altında tutulur. Yeni bir proje oluştursanız da Google için kara listesine almıştır ve her an spam cezası alabilirsiniz.

Geçmişi temiz whois bilgileri ve Gmail hesapları kullanmaya özen göstermelisiniz.

  1. Lokasyon Ülke Uzantısı TLD etkileri

Google’da ön planda çıkmak için etkisi olan bir uzantı çeşididir. Ülke uzantılı com.tr gibi alan adları kullanan kişilerin sitelerinin daha ön planda ve alt sayfa alma hızlarının daha çabuk geliştiğini görürsü

nüz.

Türkiye uzantılı domain aldığınız zaman şunu da göz ardı etmemeniz gerekir, kullanılan tr lokasyon alan uzantıları global çalışmalarda maalesef geri planlarda yer almaktadır. Eğer yurt dışına ürün satışı yapan bir firma iseniz, com.tr domainleri tercih etmemelisiniz. Ancak ülke içinde hizmet veriyorsanız size avantaj sağlayacaktır.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir