Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

İÇ SEO etki eden 10 faktör Ders 2

İÇ SEO çalışmaları

3.1 SEO Çalışması nasıl yapılır

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo olarak iki başlık altında yapılır. Organik bir çalışma yaparak kalıcı başarı elde etmek istiyorsanız iç seo çalışmalarini eksiz yerine getirerek sürekli güncellemeler yapmanız gerekir.

3.1.1 İç seo

Yeni açılan siteler bir anda arama motorları üzerinde yükselemez öncelikle insanlara bilgi veren kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu arama motorlarına göstermeniz gerekir.

Güvenleri kazanma sürecinde eğer başarılı bir iç SEO çalışması uygularsanız zamanla yükselen sıralamalarda üstlere tırmanan bir site elde ederseniz ancak iç SEO çalışmalarınız yeterince arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

İÇ SEO etki eden 100 faktör

Sıralamaları büyük ve küçük ölçekte doğrudan veya dolaylı etkileyen 100 temel kriter.

.

  1. Başlıklarda anahtar kelimenin yer alması

Title konu başlığı seçimi sitemizin geleceği açısından büyük bir öneme sahiptir. Başlığın anahtar kelime barindırması daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olurken SERP güncellemelerinde daha kolay üst sıralara çıkmanızı sağlar.

  1. Anahtar Kelime ile başlayan başlıklar

Anahtar kelimeleri başta kullanan sitelerin, anahtar kelimeleri sonda kullanan sitelere göre daha ön sıralarda çıktığını unutmayalım. Başlıklarınızı oluştururken ilk iki kelimeyi anahtar kelime olarak kullanmak küçük bir avantaj kazandırır.

  1. Tanım Etiketleri kullanmak

Geçmişte popüler olan etiketler artık doğru kullanılmazsa sitelere zarar vermektedir. Kalite yönergelerine uygun olmadıkları için değersiz index sayısını artırırlar. Bu nedenle kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Kısa vadede fayda sağlayabilirler ancak uzun süreçlerde sitenize zarar verir. Özellikle anahtar kelimenizi birebir etiket olarak kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

  1. H1 Etiketlerinde Anahtar Kelime Kullanma

Eski webmasterlar keywords meta etiketini hatırlar. Bir dönem makalemizin ne ile alakalı olduğunu anlatmak için bu anahtar kelimeleri ekstra olarak meta etiketleriyle belirtirdik ancak Google yaptığı bir güncelleme ile bunu kaldırdı. Bunun yerine H taglarında

kullanılan kelimeleri anahtar kelime olarak algılamaya başladı. Artık H1 tagı içeriğinizin hangi kelimelerle alakalı olduğunu anlatan önemli bir ölçek konumuna geldi.

  1. Anahtar Kelimelerin Konu İçinde Kullanımı

Anahtar kelimeleri konu içerisinde kullanmak SEO’nun temelleri arasında yer almaktadır. Konu içerisinde anahtar kelime kullanan sitelerin kullanmayan sitelere oranla daha ön planda çıktıkları ispatlanmış bir Google algoritmasıdır. Ancak anahtar kelime yoğunluğunu abartmamanız gerekir. Bu kelimeleri çok fazla kullanmanız spam algısı oluşturabilir ve sıra alamayabilirsiniz.

  1. İçerik uzunluğunun önemi

SERP sonuçlarına göre kısa içerik yayınlayan kullanicıların iyi sıralarda olmadıkları görülmektedir. İçeriğimizi ne kadar geniş ve anahtar kelime barındırarak yazarsak sıralarda önemli gelişmeler elde ederiz.

Uzun makale yazmak için tekrarlanan bilgiler ise içeriğe zarar verir. Mümkün olduğunca içeriklerinizi detaylı anlatarak uzun içerik oluşturmalısınız.

  1. Anahtar Kelimelerin Kullanım Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu kurallar dahilinde içeriğimizin uzunluğuna göre abartılmadan kullanılmalıdır. Google anahtar kelime yoğunluğuna eskisi kadar maalesef önem vermiyor ama algoritmalarin dan bu özelliği de çıkardığı söylenemez. Yaklaşık içerikle %1-2 oranında kullanılmalıdır.

  1. Semantic Anahtar Kelime Kullanımı LSI

Semantic LSI farklı anlama gelen anahtar kelime kullanımı, Google Algoritmaların da yine önemli bir sıralama değeridir. Örnekle açıklamak gerekirse portakalın bir meyve olduğunu açıklamak.

19, HTML Sayfa Yükleme Hızı

Sayfa yüklenme hızı hem kullanıcılar hem de arama motorları örümcekleri için 2015 yılında en önemli faktörler arasında yerini almıştır. Google PageSpeed Tools kullanarak sayfa yükleme hızınızı ve optimizasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Kopya İçerik

Site içerisinde çift içerik yayınlamak hatta değiştirilmiş yani rewrite yapılmış yazılar arama motorları için olumsuz sonuçlar yaratacaktır. Google algoritmaların da tespiti düşündüğünüzden daha kolay yapılmaktadır. Kopya içerik oranı fazla yayıncılara penaltı cezası uygulanmaktadır. Google’a göre bir site %40’dan fazla kopya içerik kullanamaz.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “İÇ SEO etki eden 10 faktör Ders 2”