Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

İÇ SEO etki eden 10 faktör Ders 6

3.1 SEO Çalışması nasıl yapılır

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo olarak iki başlık altında yapılır. Organik bir çalışma yaparak kalıcı başarı elde etmek istiyorsanız iç seo çalışmalarini eksiz yerine getirerek sürekli güncellemeler yapmanız gerekir.

3.1.1 İç seo

Yeni açılan siteler bir anda arama motorları üzerinde yükselemez öncelikle insanlara bilgi veren kaliteli içeriklere sahip olduğunuzu arama motorlarına göstermeniz gerekir.

Güvenleri kazanma sürecinde eğer başarılı bir iç SEO çalışması uygularsanız zamanla yükselen sıralamalarda üstlere tırmanan bir site elde ederseniz ancak iç SEO çalışmalarınız yeterince arama motoru dostu değilse kalıcı başarı elde edemezsiniz.

İÇ SEO etki eden 10 faktör

Sıralamaları büyük ve küçük ölçekte doğrudan veya dolaylı etkileyen 100 temel kriter.

50. Doğru Etiket Kullanımı

Başlık ve konu içeriğimizle uyumlu etiket kullanımı her zaman faydalıdır. Konu başlığımız ve içerik ile alakasız etiket kullanımları spam ve gerileme nedenidir. Bir haber yayınlıyor isek konu içerisinde haberi sunduktan sonra, etiket bölümünde haber ile alakasız bir etiketleme yapmanız hem içeriği hem de sitenizin gerilemesine neden olur. Kullanılan etiketlerin her birinin bir sayfa olarak index aldığını unutmayın ne kadar katkı değeri düşük sayfanız varsa o kadar gerilersiniz. Etiketlerde katkı değeri düşük sayfalardır.

İÇ SEO etki eden 10 faktör
İÇ SEO etki eden 10 faktör

51. Anahtar kelime seçimi

Aslında bir sitenin kaderini belirleyen en önemli unsurdur. Kalitesiz ve trafik getirmeyen anahtar kelime seçimleri sitenin kaderini olumsuz yönde etkilemektedir. Anahtar kelime seçimlerini yaparken, kelime önerici programlarını ve kelime önerici online siteleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sitenizin gücüne göre rekabeti düşükten yükseğe doğru ilerleyen seçimler yapın. Doğrudan rekabeti yüksek kelime seçimleri yaparsanız başarılıda olamazsınız. Önceliğiniz adım adım ilerlemek olmalıdır.

52. Kategori Seçiminin Önemi

Kategori seçiminin indexlenmelerdeki yerini ve değerini arama sonuçlarından görebiliriz. İndexleme yapılınca yazının hangi kategoriden indexlendiğini göstermektedir. Değerli bir kategorimiz varsa. Google kategoride yayınlanmış ve zamanında değer kazanmış yazılardan dolayı. Tüm kategoriyi değerli olarak görebilir ve doğru sonuç kaynağı olarak ön sıralarda sunabilir. Kategori site kuruluş amacına uyan bir kategori olmalıdır. Sitemizin kuralları dışında anlamsız oluşturulan kategoriler, sitenin gerilemesine neden olmaktadır.

53. Alıntı ve Kaynak Belirtme

Yazdığınız yazılarda bir alıntı yapıldı ise kaynağını alıntı kodları ile belirtmeniz sitenizi olumlu yönde etkiler. Eğer alıntı kodu ile belirtilmeden yayınlandı ise içerik olarak değerlendirilir. Konuyu genelde uzun yazamadığınız zaman bir kaynaktan faydalanır ve rewrite yaparak konuyu gerekli kelime adetine tamamlamaya çalışırsınız, bunun yerine konu hakkında bilginiz ne kadar ise o kadar yazı yazıp, kalan kısmı alıntı kodu ile içerik alınan siteden yayınlamanız daha sağlıklı olacaktır. Başka bir siteye link vermek size zarar vermez aksine yönlendirilen link kaliteli bir siteyse size değer katar.

54. Maddeler ve Sıralar Halinde Yazı Yazma

Makalelerin okunabilirlik derecesi kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Ziyaretçilerinize okurken keyif alacakları bir düzen sunarsanız sıralamalarda daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Yazılarınızda paragraf, blond, italic, madde işareti gibi etkenleri kullanarak okunabilirlik seviyesini artırın.

55. Site Haritasının olması

Site haritası yani sitemap.xml dosyası bulunmayan bir site her zaman değer kaybeder. Google robotlarına tüm linklerinizi, kategorilerinizi ve taglarınızı bir dosya halinde sunarsanız arama motorları sitenizi daha iyi indexler ve yenilikleri takip eder. Hazır sistemler kullanıyorsanız eklentilerle, özel yazılım kullanıyorsanız site haritası oluşturucu araçlarla haritalarinizi oluşturup arama motorlarının ilgili alanlarına kaydetmelisiniz.

56. Zararlı Dış Link Sunmak

Google standartlarına aykırı sitelere gönderilen linkler sizin de zararlı bir siteye sahip olduğunuz algısını oluşturabilir. Özellikle ceza almış web sitelerine yollanan linkler sizin de ceza almanıza neden olabilir. Dış link verirken sitelerin kalite yönergelerine uygun prestij sahibi olmalarına dikkat edin.

57. Anahtar Kelimelerin Fazla Kullanılması

Anahtar kelimelerin doğru kullanımı sitenin sıralamasını değiştirirken, yanlış kullanımı da doğal olarak sıralarda gerilemenizi sağlayacaktır. Sitenizin otoritesi ve makale uzunluğuna bağlı olarak H tagi içerisinde bir kez kullanmak dahi yeterli olacaktır. Önemli olan yazının okunabilirlik akışını sağlamak olduğunu unutmayınız.

58. Domain Yaşı faktörü

Domain yaşından çok daha önce hangi amaç ile kullanıldığı önemlidir. Eğer sizin yapacağınız iş için kullanıldıysa artıları olacaktır.

E-ticaret hizmeti verecek bir siteye sahipseniz yaşlı domain prestij olarak olumlu sinyaller verir. Kullanılacak domainlerin yaşlı olması küçükte olsa bir avantajdır.

59. Kullanıcı Dostu İçerik Sunma

Google’ın ve kullanıcılarınızın en değer verdiği olaydır, kullanıcılar sitenizdeki yazıları ne kadar rahat anlar ve okurlarsa sitede kalma oranları, sitenizi tavsiye etmesi ve tekrar geri dönerek bir makale okuma oranları artacaktır. Google’da bunu her zaman botlara yönelik değil kullanıcılara yönelik içerikler hazırlayın diye vurgular.

Ancak rekabetin yüksek olduğu sektörlerde her iki etkeni de düşünerek içerik hazırlamalısınız. Bunu kitabimizin ilerleyen kısımlarında detaylı olarak ele alacağız.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “İÇ SEO etki eden 10 faktör Ders 6”