Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

İrc Forumları

Forum

Eskiden Roma’da insanların konuşmak için oturdukları alanlara verilen isimdir. Zaman ve teknolojiye bağlı olarak insanların belli alan ve başlıklarda bir araya gelmeye başladıkları teknolojik, sosyal platformlar haline dönüşmüştür. İnternet kullanıcıları bir araya gelerek yasal çerçeveler içerisinde fikir alışverişinde bulunurlar. Öyledir ki zamanla forum kullanıcılarının kendi arasında jargonlar oluşturmuştur. Fikir alış verişinin yapıldığı alanlara bölüm bunların alt başlıklarına da konu denilmekte ve her yazılan mesaja post adı verilmektedir.Bazı forumlar herkese açıkken bazıları üyelik kurulduğunda kullanılabilir. Genelde üyelik sağlanan forumların tartışma ve paylaşım düzeninin sağlanması açısından forum koordinasyonunu sağlayan moderatörler tarafından yönetilir.

forum, IRC Forum, irc forumları
forum, IRC Forum, irc forumları

İrc forumları

İrc yani diğer bilinen ismiyle sunucular 95-96 yıllarında metu.edu.tr ile Türkiye de faaliyet göstermeye başlamış olup #zurna kanalının popülerliği ile birlikte zurna.com haline dönüşmüştür. Çok hızlı bir trend ile yükseliş sağlamış ve org, net ve çeşitli versiyonları bir anda gündeme gelmiş neredeyse her İnternet kafeye giden gencin girmeye başladığı sohbet platformları haline dönüşmüştür. İrc sahipleri 1 ya da 2 kişi olsa da genelde koordinasyonu sağlayan yine moderatörlerdir.

İrcrehberi.net

İrcrehberi sunucuları bir araya toplayan büyük bir çatı alandır. İrcrehberi.net de bu alanda öncü gelen isimlerin başında gelmektedir. Bu alanda çok eski olanlardan farklı olarak 1 yıllık kısa bir sürede izlediği strateji ve metodlarla çok büyük bir platform haline gelmiştir. Yeni sunucuların kendini tanıttıkları alan, yönetim haberlerini açtıkları alan, röportajlar, dj alımları, radyo yayınları, help, mirc, ircd, webmaster gibi sunucuları ilgilendiren bir çok alan olduğu gibi bundan farklı olarak hosting sağlayan firmaların alanları, bilgisayar internet ve teknolojiye dönük alanlar, haberler, burçlar, yarışmalar, eğitim ve özgün alandan oluşmaktadır. Sadece bir irc forumu olmamakla birlikte genel forum özelliğini de göstermektedir. Kullanıcı ve moderatör ayrımı yapmadan her üyesine aynı kural ve disiplinle yaklaşan kendine özgü bir forumdur ircrehberi. Öyle ki “sunucular özel forumu” ilk bizim projemiz olup diğer ircforumlarına da öncülük etmektedir. Bu alanın amacı sunucuların bölümlerinde istedikleri gibi özgür olmasıdır. Diğer forumlara nazaran her konuya müdahale olmasındansa insanları bölümlerinde özgür bırakmak genel amaçtır. Sadece irca yönelik kullanıcının bulunmadığı ircrehberi rekor loginler ve rekor post sayıları ile günden güne artmaya devam etmektedir. Günlük 200 üstü giriş olmakla birlikte giriş rekorumuz 282’dir. İrcrehberi.net bünyesinde 2167 üyelik bulunmaktadır. 3513 rekor post sayısıdır. İrcrehberi.net irc forumlarının en iyi rehberi olmak için çıktığı bu yolda bütün ahlaki, kültürel,tarihi ve sosyal değerlere özen göstererek ilerlemektedir. Sadece irc forumlarının değil dostluğun ve sadakatin de gerçek bir öncüsü konumundadır.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum “İrc Forumları”