Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Küresel Siyaset

Küresel Siyaset;  dış siyaset, uluslararası ilişkiler ve güvenlik gibi alanların yanı sıra iç siyaset, aynı zamanda dini, toplumsal ve kültürel araştırmalar, tarih, ekonomi ve enerji gibi alanlara da odaklanmayı amaç edinmiş gönüllü bir platformdur. Bu bağlamda da Türkiye’nin dört bir yanından gönüllü yazarların ortaya koyacağı çalışmalarla, karar alıcılara etki etmek amaçlanmaktadır.

Bilindiği üzere Türkiye, son yıllarda gerek devlet gerekse toplum düzeyinde, “medeniyet coğrafyası” ya da “gönül coğrafyası” şeklinde zikrettiği bölgelere yönelik ilgisini arttırmakta; dahası bu bölgedeki meselelerin çözümünde devlet nezdinde aktif bir rol almaktadır.Türk milleti, yeniden köklerine ve özüne dönüş bağlamında tarihine, kültürel birikimine ve mirasına her geçen gün daha da ilgi duymaktadır.Gelecekte Türkiye’nin etki alanı Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar, Afrika ve Avrupa gibi birçok bölgede daha fazla hissedilecektir.Bu minvalde de hem  karar alıcılara yön gösterecek, hem de halkı bilinçlendirerek meselelere yönelik farkındalık ve duyarlılık oluşturacak düşünce kuruluşlarına olan ihtiyaçtan haliyle artacaktır.

Küresel Siyaset Merkezi

Seçimde Kimler Yarışıyor?
Seçim yarışında 6 ulusal parti, 57 eyalet partisi ve oy pusulasında yer almasına izin verilen ancak ulusal Seçim Komisyonu tarafından resmen tanınmak için gerekli koşulları karşılamayan 2 bin 597 küçük parti yer alıyor.
Ancak asıl yarış Hindistan’ın en büyük iki siyasi partisi; iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP – Hindistan Halk Partisi) ve muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi (INC) arasında geçecek.
INC, 2024’te BJP ve Modi’ye karşı daha organize bir muhalefet sergilemek amacıyla “Hindistan Ulusal Kalkınmacı Kapsayıcı İttifakı” adı altında bölgesel muhalefet hareketleri ile 28 partili bir ittifakın liderliğini yapıyor.
Yaklaşık 40 parti ile birlikte BJP önderliğinde sağ ittifak Milli Demokratik Birlik-NDA’yı oluşturan Başbakan Modi, anketlere göre seçimde seçimler sonunda üstünlüğünü koruyor. Genel Başkanlığını şimdilerde Mallikarjun Kharge’nin yaptığı Hindistan Ulusal Kongresi’nin başını çektiği ve tam 28 farklı siyasi partiden oluşan Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsayıcı İttifakı ise, anketlere göre ikinci sırada yer alıyor.
Seçimler nasıl yapılıyor?
Hindistan’da her beş yılda bir genel seçim yapılıyor. Bu seçimlerde 18’inci Lok Sahba seçilecek.
Bölgelere göre kademeli olarak yapılacak genel seçimler, altı hafta boyunca şeffaflığı sağlamak için Hindistan Seçim Komisyonu tarafından görevlendirilen seçim gözlemcileri görevlendiren denetlenecek.
Seçimler sonucunda çoğunluğu elde etmek için bir parti ya da koalisyonun parlamentoda 272 sandalye elde etmesi gerekiyor.
Secim Süreci
Ülke coğrafyasının büyüklüğü, coğrafi engeller, sandıkların güvenliği ve herkesin oy kullanabilmesini sağlamak için oy verme işlemi yaklaşık altı hafta sürecek. Ülkenin 28 eyaleti ve 8 federal yönetim bölgesi 1 Haziran gününe kadar kendileri için belirlenen değişik tarihlerde ve farklı gün sayısında sandık başına gidecek.
Ülke geneli bütün oyların sayımı ise aynı gün 4 Haziran’da yapılacak ve sonuç aynı gün açıklanacak.

Oy kullanımında son durum ne?
19 Nisan’da seçimlerin ilk aşamasında 21 eyaletteki 102 seçim bölgesi oy kullandı. Tamil Nadu’daki tüm sandalyelerin yanı sıra Meghalaya, Mizoram, Nagaland, Sikkim, Tripura, Andaman ve Nicobar Adaları, Lakshadweep ve Puducherry için oylama sona erdi.
Birinci aşamada Manipur’un her iki koltuğu için de oylama yapılırken, Outer Manipur ikinci aşamada ikinci kez sandık başına gidiyor.
Hindistan’ın Önemi
2023 yılı Uluslararası Para Fonu-İMF verilerine göre, Hindistan, 3,7 trilyon dolarlık ekonomisiyle -ABD, Çin, Japonya ve Almanya’dan sonra- dünyanın en büyük dördüncü ekonomisidir.
Hindistan, 2023 yılı itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti’ni geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi haline gelmiştir.
Hindistan, ayrıca yaklaşık 3,3 milyon kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en büyük 7. Ülkesidir. Hindistan, 200 milyonu aşkın Müslüman nüfusuyla Endonezya ve Pakistan’dan sonra dünyanı en çok Müslüman nüfusa sahip üçüncü ülkesidir.
Hindistan’ın en büyük uluslararası sorunu Pakistan ile yıllardır çözülemeyen Cammu-Keşmir meselesi. Ülkenin Çin ile de sınır sorunları bulunuyor.

HİNDİSTAN HAKKINDA
Cumhurbaşkanı
Hindistan Cumhurbaşkanı, Hindistan Parlamentosu’nun iki katmanı olan Eyaletler Konseyi ve Halk Meclisi ile eyalet ve yönetim bölgelerinin yasama meclislerinden oluşan bir seçim kurulu tarafından seçilmektedir. Hindistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri her 5 yılda bir yapılmaktadır ve görevde olan mevcut Hindistan cumhurbaşkanın yeniden seçilme hakkı bulunmaktadır.
Hindistan’da cumhurbaşkanlığı görevine seçilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar arasında; Hindistan vatandaşı olmak, Lok Sabha’ya seçilmiş olmak ve 35 yaş ve üzeri bir yaşta olmak yer almaktadır.
Başbakan
Hindistan’da yürütmeden sorumlu esas kişi ise Başbakan’dır. Tipik bir Westminster modeli olan Hindistan hükümeti, Başbakan ve Bakanlar Kurulu’ndan oluşur. Yasama seçimleri sonucunda Parlamento’da çoğunluğu elde eden partinin lideri Başbakanlık koltuğuna oturur. Ülkede halihazırdaki Başbakan ise sağ popülist ve Hindu milliyetçisi özellikleri ağır basan BJP partisinin lideri Narendra Modi’dir.
Parlamento
Eyaletler Meclisi (Rajya Sabha) ve Halk Meclisi (Lok Sabha) olmak üzere iki kanadı bulunmaktadır. Halk Meclisi 543 sandalyeye sahiptir ve seçimleri her 5 yılda bir yapılmaktadır. Halk Meclisi’ne Eyaletler’den en fazla 530 üye, Birlik Toprakları’ndan (Bölgelerden) ise en fazla 20 üye seçilebilmektedir. 290 milletvekilliği olan BJP, halen meclisteki en büyük parti durumundadır.
Eyaletler Meclisi ise 245 sandalyeye sahiptir. Üyeleri genel seçimlerle değil, Eyalet Parlamentoları ve Birlik Toprakları tarafından seçilmektedir. Üyelerinin üçte biri her 6 yılda bir yenilenmektedir. Eyaletler Meclisi’nin 12 üyesi Devlet Başkanı tarafından atanmaktadır. Hindistan’da seçme yaşı 18, seçilme yaşı Halk Meclisi için 25, Eyaletler Meclisi için 30’dur.
İdari Yapı
Federal devlet yapısına sahip olan Hindistan, 29 Eyalet ile 7 Bölge’den (Birlik Toprakları) oluşmakta olup, eyaletler kendi hükümetlerine ve Parlamentolarına sahiptirler. Yönetim; Merkezi Hükümet ve Eyalet Hükümeti arasında bölüşülmüştür. Bölgeler ise Merkezi Hükümet’in yönetimi altında olup, Cumhurbaşkanı tarafından atanan Valilerce yönetilmektedir. Sadece Puducherry ve Federal Başkent olan Delhi, Bölge olmaların karşın, diğer 5 Bölge’den farklı olarak kabineye ve seçilmiş bir meclise sahiptirler[8] Hindistan’da yetkileri büyük ölçüde sembolik düzeyde kalan bir Devlet Başkanlığı makamı da bulunmaktadır.
Anayasa
Hindistan Anayasası, 26 Kasım 1949 yılında dönemin Kurucu Meclis üyeleri tarafından kabul edilmiş ve 26 Ocak 1950 yılında uygulamaya geçirilmiştir. Hindistan Anayasası parlamento tarafından seçilmediği için yönetimde anayasal üstünlük sağlar ve hükümetin temel siyasi görevleri, güç dengeleri, temel hak ve özgürlüklerini konu edinen içeriğe sahiptir.
Hindistan Anasyası’nın günümüzde toplam 25 bölüm ve 470 maddesi bulunmaktadır ve Hindistan Anayasası dünya genelinde en çok maddesi olan ulusal anayasalardan biridir.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 yorum “Küresel Siyaset”