Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

otomobilweb.com – otomobil sitesi

otomobil üzerine internet sitesi

  • Gönderenin Adı: uğur gökçe
  • Gönderen URL’si: https://www.otomobilweb.com
Sitenizi Ekleyebileceğiniz Kaliteli Toplist, Dizin ve Arama Motorları
Sitenizi Ekleyebileceğiniz Kaliteli Toplist, Dizin ve Arama Motorları

 

otomobilweb.com sitesi 2020 yılı Kasım ayında yayın hayatına başlamıştır. Amacımız Türkiye’de bulunan tüm otomobiller hakkında bir bilgi vermektir. Ayrıca bir otomobilin açabileceği tüm arızalar hakkında bilgiler ve çözüm yolları sunmaktır.

Pek çok klimalı araca sahibi yakıtı artırdığı araçlarında klima olmasına rağmen kullanmıyorlar. Peki ya klima açmak yakıtı ne kadar etkiler? Klima açınca yakıt tüketimi artar mı azalır mı? İşte bu sorulara yanıt arayacağız.

Standart otomobillerde klima kullanımı 30 yıldan daha uzun bir süredir var. Yaklaşık son 20 yıldır üretilen her otomobilde ise klima sistemi bulunmaktadır. Bazı araçlarda standart klima varken, otomobil kliması teknolojisi o kadar gelişmiştir ki aracın her koltuğuna farklı soğukluk verebiliyor hale gelmiştir. Ancak günümüzde aracında klima olmasına rağmen pek çok sürücü aracının klimasını çalıştırmıyor. Bunun sebebi için herkes klima çarpıyor o yüzden açmıyorum dese de aslında klimanın yakıtı artırdığı düşünüldüğü için açılmamasıdır.

Reklam Alanı
Klima Açmak Yakıtı Nasıl Etkiler?
Her şeyden önce klima sisteminin çalışmasını anlamanız yakıtı ne ölçüde etkileyeceğini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Aracınızda klima sistemi varsa ve çalıştırmak için “AC” düğmesine bastığınızda kompresör devreye girer. Klima kompresörü, çalışmak için gücünü direk olarak motordan alır. Yani anlayacağınız klima açınca motora fazladan yük bineceği aşikardır. Hatta bazı eski otomobillerde klima açınca hararet bile yükselmektedir. (Ayrıca Bkz: Klima açınca araba neden hararet yapar?) Bunun sebebi işte motora binen yükün artmasından kaynaklanmaktadır. Aracınızı düşük devirlerde kullanırken (ortalama 2200 RPM ve altı) klima açılınca yakıt tüketimi artar. Ancak yüksek devirlerde motor daha çok ivmelendiği için yakıt tüketimini o kadar çok etkilemez. Veya şu şekilde bakabilirsiniz. 60 km/s hız ve altında giderken klima açılması yakıt tüketimi artırırken 60 km/s hız üstünde cam açmak, klimadan daha çok yaktırır. Bunun sebebi araba hızlandıkça camdan giren havanın paraşüt etkisi uygulayarak aracın motoruna daha fazla yük binmesine neden olmasıdır.

Kısaca aracınızla hareket ederken altında klima açmak yakıt tüketimini %10 artırırken, 60 km/s üstünde cam açmak yakıt tüketimi %20 daha artıracaktır. Bu sebeple uzun yolda giderken aracınızın klimasını kullanmanız sizin ekonominiz için daha faydalıdır.

Aracınızın kliması ne kadar uzun süre çalışırsa motor o derecede yüksek yüke maruz kalacaktır. Bu sebeple aracınızın klimasını uzun yolda her saatte 10 dakika durdurmanız, aracınızın motorunun dinlenmesi için faydalıdır. Ayrıca aracınızın klimasını sabahları ilk çalıştırdıktan yaklaşık 5 dakika sonra açmanız yine motor sağlığı için önemli bir etkendir.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir