Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Reyhan Çini

15 yılı aşkın çini tasarım ve üretim tecrübemizle siz değerli müşterilerimiz için üretmeye devam ediyoruz.

https://reyhancini.com
https://reyhancini.com
  • Gönderenin Adı: Reyhan Çini
  • Gönderenin E-postası: onurturan@hotmail.com
  • Gönderen URL’si: https://reyhancini.com

 

Özgün Tasarımlı Çinilerinizi Güvenle Kargoluyoruz
Siparişlerinizi, seçmiş olduğunuz ürünü, kırılabilir/hassas ürünlere özel tasarlanmış hafif ama sert kutulara yerleştiriyoruz. Kutuların içine ürününüzü her türlü darbeden koruyacak malzemelerle kaplıyoruz.

Dikkatle paketlediğimiz ürününüzü, paketlemiş olduğumuz kutunun sert malzemesine ve içinin yumuşaklığına güvenerek kargoluyoruz. Kargolamadan önce kutunun üzerine, kargo personelleri daha dikkatli davransın diye ‘Dikkat! Kırılabilir’ etiketi yapıştırıyoruz.

#Nasıl Yapılır?
Geçmiş tarihimizin bize yadigâr en önemli şeyi nedir diye bir sorsak mesela, çoğu kişinin “sanat” diyeceğinden eminiz. Elbette atalarımızın başarıları, bize emanet ettiği bu toprakları, değerlerimizi yadsımıyoruz. Bu soruyu soyut anlamda sorduğumuzda, gelecek cevaplarının çoğunun sanat olacağı şüphesiz. Çünkü geçmişten günümüze birçok muhteşem sanat dalı, hala icra edilmektedir. Bunlardan biri de Ebru Sanatıdır. Ebru; kendi içinde birçok bölüme ayrılır. Battal ebru, Gelgit ebru, Bülbülyuvası ebru, taraklı ebru, Çiçek ebru, Şal ebrusu, Hatip ebrusu, Çift baskılı ebrular, Hafif ebru, Kumlu Kılçıklı ebru adında eşitli kolları vardır.

Ebru sanatının ilk kez ne zaman ve nerede ortaya çıktığı hala bilinmemektedir. Bu konudaki kaynaklar yetersiz kalmaktadır. Kaynağı belirsiz olsa bile, eski tarihlerden beri sıkça kullanılan bir görsel sanattır ebru. Renklerin su ile dansı diyebiliriz kısaca ebru sanatı için. Teknik olarak tanımı ise şöyledir; kitreyle yoğunlaştırılmış su üzerine tezyini kâğıt ile resim yapma sanatıdır. Bir diğer yadigâr el sanatımız ise Çini sanatıdır. Çini, toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatıdır. Ebru ve çini sanatları, günümüzde hala aktif olarak kullanılmakta ve hemen hemen tüm il belediyelerinin açmış olduğu halk merkezlerinde, bu sanatların ücretsiz eğitimleri verilmektedir.

Son yıllarda çok ilginç bir akım başladı. Yeni nesil Türk sanatçılarımız Çini sanatı ve ebru sanatını birleştirerek, ortaya ebruli çini adı altında yeni bir görsel sanat çıkardı. Kulağa çok ilginç gelen bu yeni sanat akımı, uluslararası platformlara taşındı ve inanılmaz ilgi gördü. Gelin, ebruli çini nasıl yapılır, ona kısaca değilenelim. Genelde kâğıt veya bez üzerine uygulanan ebru sanatının, çini pano ve vazolar üzerinde uygulanmasıdır. Bu yeni sanat yorumunu, eserlerinde uygulamaya başlayan sanatçılara, özellikle yurtdışından inanılmaz bir ilgi gösterilmekte ve bu eserleri kapış kapış satılmaktadır. Türk tarihinin bu 2 önemli sanat dalını, aynı çatı altında buluşturmak, gerçekten büyük bir yaratıcılık örneğidir. Ve görünen o ki, ebruli çini sanatı gelecek dönemde, daha da yaygınlaşacaktır.

Kaynak: Unutulmuş Sanatlar

 

essiz-abajur-tasarimlarimizi-gordunuz-mu
Eşsiz Abajur Tasarımlarımızı Gördünüz mü?
Çini Kitap Ayracı
Çini Kitap Ayracı
piri-reisin-haritasi-cinide
Piri Reis’in Haritası Çini’de
Lale Desenli Özel Tasarım Çini Tabak
Lale Desenli Özel Tasarım Çini Tabak
Hata-i Deseni
Hata-i Deseni

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir