Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Seo da Domain Ve Sunucunun Önemi

Seo da Domain Ve Sunucunun Önemi

Domain ve Sunucu Nedir? Arama motorlarini nasıl etkiler?

Domain ve Sunucu

Domain ve sunucu tercihi SEO çalışmalarını doğrudan ve dolaylı etkileyerek sıralamalarda fark yaratır. Özellikle mobil uyumunun altın kuralı haline gelen mobil site hızı için güçlü bir sunucuya sahip olmanız gerekir. Alan adı ise anahtar kelime oranı belirleme, marka değeri oluşturma, güven verme gibi birçok etkende site sıralamalarınız etkiler.

Domain (Alan adı) SEO etkisi

Sıralamaları etkileyen en büyük faktörlerden biri anahtar kelime domain kullanımıdır. Yapılacak işe bağlı olarak anahtar kelime veya marka değeri sunan alan adları seçmeniz gerekir.
Anahtar kelime domain, eğer sektörel veya sabit bir kitleye hitap eden web sitesi kuracaksanız öncelikli tercihiniz alan adının anahtar kelime içermesi olmasıdır. Domainin anahtar kelime içermesi site kelime ortalamasının artmasi ve sitenin ne ile alakalı olduğunu göstermek için önemli bir kriterdir.

Gelen linklerinde URL yapısında bulunan kelimelerle örtüşmesi de önem derecesini artırarak sıralamalarda daha kolay yükselmenize yardımcı olur.
Kullanıcı gözünde ise aradıkları bilgiyi doğrudan aktaran bir site gibi algılanırsınız. Sıralamalarda ilk sıra yerine iki, üç gibi konumlarda yer alsanız bile anahtar kelime avantajıyla insanların dikkatini çekip daha fazla organik hit alırsınız. Buda sizi zamanla ilk siraya taşımak için etkili bir kriter olur.
Anahtar kelime domainlerin avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır. Sitede kullanılan kelime ortalaması anahtar kelimeyle bağlantılı olduğu için çok yüksek olur. Alternatif kelimelerde hazırladığınız sayfa ve içerikler sıralamalarda üst sıralara çıkamayabilir. Çıksa bile site bilgi alanı kısıtlı olarak algılanıp kullanıcı için negatif sinyal yollar. Yani geniş bir kitleye hitap etmek, sürekli büyüyen bir site kurmak istiyorsanız öncelikli tercihiniz jenerik domain veya kendinizin oluşturduğu akılda kalıcı, kısa, güven veren alan adları tercih etmelisiniz.
Marka bilinci oluşturan domainler, büyük bir kitleye hitap edecek siteler insanların akıllarında kalıcı, kısa ve güven veren alan adı tercih etmelidir.

Seo da Domain Ve Sunucu
Seo da Domain Ve Sunucu

Domain uzantısı, domain uzantısı sıralamaları etkileyen faktörlerden biridir. Özellikle son dönemlerde çıkan info, .tv, news gibi anahtar kelime uzantılı alan adları alanlarında yapılan aramalarda daha üst sıralarda gözükmesini sağlar. Ancak bu uzantılarla yapılan arama sayısı çok kısıtlı olduğu için tercih edilebilirlikleri azalır.
Alan adı uzantıları, organik hit almanıza etki eden kriterlerden biridir gelen organik ziyaretçilerde sıralamaları etkiler. Türkiye için konuşacak olursak sıralama sonuç ekranında öncelikli tercih .com ve .net uzantılarıdır. İnsanlar bu uzantıları daha fazla gördükleri, bildikleri için bu uzantılara sahip sitelere güvenerek tıklama yapar.
Örneğin, “Bayan çanta” kelimesinde arama yapılım karşımıza çıkan sonuçlarda 1. Sırada bayancanta xyz sitesi, 2. Sırada tarza com 3. Sırada koton com yer alsin sonuçları gören kişilerin büyük kısmı ilk olarak marka bilinirliği fazla olduğu için ve güvendikleri için Koton’u tercih edecektir. İkinci seçenek ise tarza olacaktır. Bunun nedeni ise 1. Sırada yer alan sitenin domain uzantısının insanların alışmadığı, güvenmediği, antipatik bir uzantıya sahip olmasıdır.
Kullanıcılar antipatik bularak organik tıklama yapmadığı siteler zamanla değer ve sira kaybeder. Elde edilen sonuçlar kalıcı olmaz. Bu neden alan adı seçimi yaparken dikkatli karar vermeniz gerekir. Eğer alan adı tercihini yanlış yaptıysanız ne kadar SEO çalışması yaparsanız yapın elde ettiğiniz başarı kalıcı olmaz.

Özetle, domain uzantısı dolaylı olarak sıralamaları etkileyen bir faktördür. Türkiye standartlarında kullanmanız gereken uzantılar .com ve net uzantılarıdır. Ancak küçük kitleye hitap edecek anahtar kelime domain seçimlerinde diğer uzantıları da tercih edebilirsiniz.

Hosting seçiminin SEO etkisi

Seo da Domain Ve Sunucu
Seo da Domain Ve Sunucu

Sitenizin barındığı sunucunun kalitesi hızınızı belirler. Site hızı masaüstü sıralamalarına doğrudan etki eden bir faktör olarak kabul edilmez ancak mobil siralamaları belirleyen bir kriterdir.
Ayrıca site hızı dolaylı olarak sıralamanızı belirler. Yavaş bir siteye sahipseniz organik hit alma şansınizda o kadar azalır. Arama yapan kişiler genellikle tıkladıkları sitenin birkaç saniye içinde açılmasını ister. Eğer tıklanan site yavaşsa ve yüklenmesi uzun sürüyorsa diğer sonuçlara yönelir. Site yavaşlığından kaynaklı bu şekilde kaybedilen kullanıcılarda siralama kaybetmenize neden olur.
Kullandığınız IP adresi küçükte olsa sıralama kriterlerinde etkili olacaktır. Eğer aynı IP üzerinde çok sayıda site bulunuyorsa ve bu siteler kalitesizse sizin de ortalama değerinizi düşürür. Özellikle blacklist yani kara listede yer alan bir IP kullanmanız sitenizin ilerlemesine büyük bir engeldir. Daha önce ceza almış bir site o IP adresi üzerinde barınmış veya bariniyorsa sizi de etkileyebilir.
Bizim tavsiyemiz SSD VDS kullanmanızdır. Bu sunucuların yazma ve okuma hızı diğerlerine oranla daha hızlıdır. Sunucuya atanan IP adreslerininde geçmişinin temiz olduğundan emin olmalısınız. Bunlara ek olarak yüksek trafiğiniz varsa veya saldırı alıyorsanız Cloudflare kullanabilirsiniz. Ücretsiz versiyonunu kullansanız dahi yaklaşık olarak performansı iki katına çıkarmanızı sağlar.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir