Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Son Dakika Haberler

Son Dakika Haberler HaberDuyur.com ‘da.

 • Gönderici Adı: Son Dakika Haberler
 • Gönderici E-postası: haberduyur34@gmail.com
 • Gönderici URL’si: https://www.haberduyur.com/
 • Son Dakika Güncel haberler

  Son Dakika Gündem Haberleri HaberDuyur.com ‘da.

 • https://www.magazin.biz.tr
  https://www.magazin.biz.tr

  Kahve tüketim alışkanlarına dair yapılan araştırmaya göre; Türk kahvesi tüketim alışkanlıkları son 3 yılda değişti. 2019’da Türk kahvesini orta şekerli sevenlerin oranı yüzde 55 iken, bu oran 2022 yılında yüzde 33’e kadar geriledi. Sade kahve sevenlerin oranı 2022’de yüzde 41’e yükseldi.

  Kahve Dünyası her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel olarak kahve tüketim alışkanlarını tespit için 15 ilden bin 650 kişinin katıldığı araştırma yaptı. Düzenli olarak yaptığı araştırmalarla değişen tüketici alışkanlıklarını analiz ederek arşiv niteliğinde bir kayıt oluşturmayı hedefleyen Kahve Dünyası, son araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

  Araştırma, Türk kahvesinin en çok nerede, ne zaman içildiği, nasıl muhafaza edildiği, hangi yöntemle pişirildiği ve sunumu ile ilgili araştırmanın sonuçları şöyle:

  “TÜRK KAHVESİNİ İÇMEKTEN EN ÇOK KEYİF ALINAN YER EV: Toplumun Türk kahvesi içmekten en çok keyif aldığı yer, yüzde 73,21 oranıyla evleri. Evi sırasıyla ofis ve kafeler takip ediyor. Önceki yıllarda yapılan araştırmaların sonuçları da Türk kahvesi keyfinin evde, arkadaş ya da komşuda sohbet eşliğinde sevildiğini ve bunun yıllar içinde değişmediğini teyit ediyor.

  TÜRK KAHVESİNİ SADE İÇENLERİN SAYISI ARTTI: 2019 yılı araştırma sonuçlarına göre, Türk kahvesini orta şekerli sevenlerin oranı yüzde 55 iken, bu oran 2022 yılında yüzde 33’e kadar geriliyor. Bu yıl yapılan araştırmanın sonuçlarına göre yüzde 41 oranı ile en çok sade Türk kahvesinin tercih edilmesi, yıllar içerisinde değişen tüketici alışkanlıklarına bağlı olarak şeker tüketimini azaltmaya yönelik eğilimin arttığını gösterdi.

  TÜRK KAHVESİ İÇENLERİN TERCİHİ GELENEKSEL FİNCAN: 2020 yılında en çok akşam saatlerinde içilen Türk kahvesi, bu yıl yüzde 37,76’lık bir oranla, en çok günün ilk öğünü olan kahvaltıdan sonra tercih ediliyor. Ancak kahvaltıdan sonra kahve keyfini günün her saatine yayanların oranı da yüzde 33,27 ile ikinci sırada yer alıyor. Türk kahvesini geleneksel fincanda mı double fincanda mı tercih edersiniz sorusuna yanıt olarak ise katılımcıların yüzde 73,7’si geleneksel fincanı tercih ettiğini belirtiyor.

  PİŞİRME YÖNTEMİ OLARAK MAKİNELERİ TERCİH EDENLER ARTTI: Türk kahvesini pişirmek için kahve makineleri yavaş yavaş geleneksel cezvelerin yerini alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 56’sı Türk kahvesini elektrikli kahve makinelerinde, yüzde 44’ü ise cezvede pişiriyor.

  MİSAFİRE MUTLAKA KÖPÜKLÜ PİŞİRİLİYOR: Türk kahvesi pişirdiğinde köpüğü kaçsa da içerim diyenlerin oranı yüzde 66,7 iken, aynı durum misafir söz konusu olduğunda köpüksüz kahve kabul görmüyor. Misafire pişirilen kahve köpüksüz olursa yeniden yaparım diyenler, yüzde 81’lik bir oranla öne çıkıyor.

  TÜRK KAHVESİNİ TÜM DÜNYA TANIMALI: Türk kahvesi kültür ve geleneğini en çok hangi kıtada yaygın olarak görmek istersiniz sorusuna da 2 kişiden 1’i Avrupa olarak cevapladı. Avrupa’yı, Asya ve Amerika takip etti.”

  Kamera Sistemleri

  Fibromiyalji Nedir Belirtileri Nelerdir ?

  Thincal Zayıflama Hapı Nasıl Kullanılır, Thincal Yorumları

  Zeytin Yaprağının Faydaları Nelerdir?

  SMA Hastalığı Nedir Neden Olur?

  Prof. Dr. Sevin Başer: Akciğer Kanseri ile Mücadelede En Etkili Yöntem, Sigaraya Hiç Başlamamak

  Rota Virüsü Neden Olur, Rota Virüsü Kaç Günde Geçer ?

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir