Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Su Ürünleri Haber Sitesi

Ülkemizdeki su ürünleri (aquaculture) haberlerine, iş ve staj olanaklarına, yasal mevzuata ulaşmanızı sağlayan güncel su ürünleri haber sitesidir.

www.surehberi.com

Su Ürünleri Haber Sitesi
Su Ürünleri Haber Sitesi

su ürünleri haber sitesi

Küçük Ölçekli Balıkçılık Desteklemeleri 30 Ocak’da Başlıyor !

Balıkçı gemisi sahiplerine 2023 ve 2024 yıllarında destekleme yapılmasına dair usul ve esasları düzenleyen tebliğ 13.01.2023 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanmıştır.

Yayımlanan Tebliğe göre;

-Denizlerde faaliyet gösteren 12 m’den küçük balıkçı gemileri ile içsularda faaliyet gösteren balıkçı gemilerinin tamamı destekleme kapsamına alınmıştır.

-Destekleme başvuruları 30 Ocak 2023 günü başlayacak ve destekleme başvurularının SUBİS’e kayıt edilmesi için son tarih 10 Mart 2023 günü mesai bitimi olacaktır.

-2023 yılı destekleme dönemi için; desteklemeye başvuru hakkı olup, 21/10/2022 tarihli ve 6246 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nın, 31991 sayılı ve 22/10/2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte balıkçı gemisinin sahibi veya ortağı olan kadınlara; desteklemeye başvurduğu tarihte sahiplik veya ortaklığın devam ediyor olması ve şahsı veya ortakları adına desteklemeye bizzat başvuru yapmaları halinde, gemi başına ödenecek birim destekleme tutarının %25 daha fazlası ödenecektir. Belirtilen tarihten sonraki değişiklikler destekleme başvuru hakkı doğurmayacaktır.

 

-Destekleme başvurusu yapılabilmesi için geminin SUBİS’de kayıtlı olması ve başvuru tarihinde geçerli “Balıkçı Gemileri İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine” sahip olması gerekmektedir. Ruhsat geçerlilik süreleri dolmuş ama ruhsat yenilemek için yasal bir engel bulunmayan gemi ruhsatına sahip balıkçılar, destekleme dönemi içerisinde (başvuru son gününden önce) ruhsatlarını yenileyerek, destekleme müracaatlarını yapabileceklerdir.

-Birden fazla gemisi olan balıkçılar her bir gemisi için ayrı ayrı başvuru yapar.

-2023 yılı destekleme başvuruları balıkçı gemisinin ruhsat tezkeresinin düzenlendiği İl/İlçe Müdürlüklerine yapılacaktır.

-Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre belirlenen miktarlarda gemi başına destekleme ödemesi yapılacaktır.

Boy uzunluğu;

0-4,99 metreye kadar olan gemilere 3.500 ₺,

5-7,99 metre arası gemilere 4.250 ₺,

8-9,99 metre arası gemilere 5.250 ₺,

10-11,99 metre arası deniz balıkçı gemileri ile 10 metre ve daha büyük boylardaki tüm içsu balıkçı gemilerine 6.000 ₺ ödenecektir.

Tebliğe Ulaşmak İçin Tıklaynız.

Uygulama Talimatına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

HABERİN KAYNAĞI: Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “Su Ürünleri Haber Sitesi”