Sitelerinizi Ekleyin Bizimle Yükselin

Voltaj Regülatörü nedir ne işe yarar?

Statik regülatör nedir?

Statik regülatör şebeke gerilimde meydana gelen bozulmaları booster transformatör, tristör ve bunları kontrol eden elektronik kart aracılığıyla iç yapısında düzelterek sabit gerilimi sağlayan elektronik makinelerdir.
Voltaj dengeleyici, şebeke ile kullanıcı arasında konumlandırılmak üzere tasarlanmış bir güç cihazıdır.
Amaç; Kullanıcının dağıtım sistemi tarafından garanti edilenden çok daha düşük bir varyasyona (nominal değere göre ±% 0,5) tabi bir voltaj beslemesini sağlamaktır.

Statik regülatör nasıl çalışır?

Statik Voltaj Regülatörleri, düzeltme hızı kritik sorunu temsil ettiğinde kullanılır (örneğin; bilgisayarlar, laboratuvar ekipmanları, ölçüm cihazları ve tıbbi aletler).
Stabilizasyon, “TRUE RMS” geriliminde gerçekleştirilir.
Dengeleyici, yük güç faktöründen (cos φ) etkilenmez ve her fazda %0 ile %100 arasında değişen bir yük yüzdesi ile çalışabilir.
Temel olarak, bir statik voltaj regülatörübooster transformatörü, dönüştürme üniteleri “elektronik kart” ve tristörden IXYS, SEMIKRON yapılır.
Voltaj regülatörü şebeke geriliminde meydana gelen düşme ve yükselmeleri iç yapısında düzelterek ihtiyacınız olan sabit gerilimi sağlayan makinelerdir. Statik regülatör çalışma prensibi, elektromekanik regülatörlere benzer. Aradaki fark, booster primer sargısındaki voltaj kompanzasyonunun, değişken trafo oranlı varyak yerine tristör aracılığıyla bir elektronik kart tarafından gerçekleştirilmesinde yatmaktadır.
Kontrol devresi, çıkış voltajı değerini ayarlanmış olanla karşılaştırır. Yüzde değişimi çok yüksek olduğunda, kontrol çift çevrim  düzenleyicileri çalıştırır. Bunu yaparak, voltajı dengeleme/yükseltme transformatörü birincil sargısına ayarlayarak ve besleyerek, düşürme/yükseltme transformatörünün fazlı sekonder gerilimi veya beslemeye zıt olarak, regülatörden çekilen gerilim şebeke gerilimine eklenir veya çıkarılır, böylece milisaniye cinsinden tepki süresi ile varyasyonlarını telafi eder.
Voltaj dengeleyici, giriş ve çıkış voltajı nominal voltajdan (tek fazlı 230V – üç fazlı 400V) farklı (tek fazlı 220V / 240V – üç fazlı 380V / 415V) çalışabilir. Bu tür ayarlar, el kitabında verilen talimatlara göre fabrikada veya müşterinin tesislerinde yapılabilir.
Tüm Güven-İş Voltaj Regülatörleri, CE işaretiyle ilgili Avrupa Direktiflerine (“LVD” Düşük Voltaj ve Elektromanyetik Uyumluluk Direktifleri) uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. GÜVEN-İŞ ürünleri, uygun kalitede bileşenlerden üretilir ve üretim süreci, şirket tarafından benimsenen kalite kontrol planları ile ISO 9001:2015 standartlarına uygun olarak düzenli olarak izlenmektedir
  • Gönderenin Adı: Mert KALİTE
  • Gönderenin E-postası: sabancilek163@gmail.com
  • Gönderen URL’si: https://www.guvenisregulator.com.tr/
https://www.guvenisregulator.com.tr/
https://www.guvenisregulator.com.tr/

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir